Zbiornik wody pitnej – jaki musi być?

Zbiornik wody pitnej – jaki musi być?

20 maja 2017 Bezpieczeństwo 0
zbiorniki wody pitnej

Zbiornik na wodę pitną to dobre alternatywne rozwiązanie w kwestii przechowywania wody. Dzięki nim nawet w czasach kryzysu, takiego jak susza, nadal wodociągi miejskie mogą dostarczać mieszkańcom wodę zdatną do picia. Jednak żeby woda z takiego zbiornika nadawała się do użytku to potrzebne są dobre materiały, właściwy montaż, jak również atesty.

Atestowany zbiornik wody pitnej

zbiorniki wody pitnejPrzede wszystkim taki zbiornik musi być słusznej budowy. Są to ogromne konstrukcje o wysokości budynku i kilkumetrowej przekątnej. Mieszczą się w niej tysiące litrów wody. Tylko takie zbiorniki wody pitnej z atestem mają rację bytu. Skoro musi to być alternatywna dla bieżącej wody z wodociągów to nie może to być mały zbiorniczek, bo woda szybko by się skończyła. Zbiornik musi także dobrze zamontowany oraz szczelny. Podłoże musi być odpowiednio przygotowane i utwardzone, tak by zbiornik stał stabilnie. Zbiornik musi być szczelny z każdej strony. Wyciek wody spowoduje, że będzie jej stopniowo ubywać, przez co będzie trzeba dolewać do zbiornika nowej wody, a w razie chęci użycia tejże może się okazać, że w zbiorniku znajduje się zbyt mała ilość wody. Zbiorniki wodne zdecydowanie muszą być odporne na korozję.

zbiorniki wody pitnejWiele metali pod wpływem wody szybko by skorodowały, co byłoby niekorzystne dla jakości wody, jak również dla stabilności zbiornika. Najlepsza dla takich zbiorników jest stal ocynkowana. Sama stal nierdzewna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a pokrycie jej dodatkowa warstwą cynku sprawi, że rdza pojawi się dużo później, bo cynk będzie chronił stal. Zbiorniki wody pitnej muszą posiadać atesty, które pozwalają magazynować tam produkt spożywczy zdatny do spożywania przez ludzi. Całość zatem musi być higienicznie czysta, wodna od bakterii i wirusów. Takowe nie mogą się pojawiać także po napełnieniu zbiornika wodą. Zbiornik na wodę powinien być łatwy w obsłudze. Potrzebny jest wlew na wodę, jak również rury umożliwiające spuszczenie wody. Dzięki temu cały zbiornik nie musi być otwierany, żeby móc z niego skorzystać. Wlewy powinny być tak zamontowane, by nic się nie przedostało do zbiornika podczas korzystania z niego.

Warto jest wybrać taką firmę, która zajmuje się nie tylko produkowaniem elementów potrzebnych do wybudowania takiego zbiornika, ale także zajmuje się ich montażem, dostawą, konserwacją i naprawą. Kompleksowe usługi są zawsze najlepszym rozwiązaniem. Wtedy mamy pewność, że zawsze możemy liczyć na pomoc fachowców, którzy sprawdzą stan techniczny zbiornika na wodę pitną i w razie potrzeby podejmą odpowiednie kroki w kierunku zaradzenia nim.