Listwy przypodłogowe – rodzaje, zastosowanie

Listwy przypodłogowe – rodzaje, zastosowanie

25 maja 2017 Wystrój wnętrz 0
listwy podłogowe

Podłoga to ważna część w naszym domu, zajmuje w końcu dużą powierzchnię. Najczęściej wybieramy do niej panele podłogowe lub parkiety, a do kuchni i łazienki kafelki ceramiczne. Mimo wielkich starań nigdy nie da się dociąć i zamontować paneli tak, by idealnie przylegały do ściany.

Listwy przypodłogowe – estetyczne wykończenie podłogi

listwy podłogoweZawsze zostanie mały fragment wolnej przestrzeni. Jeśli kładziemy płytki to przestrzeń zostanie zafugowana i stanie się niewidoczna. Co jednak robić przy podłogach drewnianych i drewnopochodnych? Jak zamaskować brzydkie zakończenia? Najlepszym sposobem są tutaj listwy dekoracyjne przypodłogowe Warszawa. Takie listwy, jak sama nazwa wskazuje, montuje się przy powierzchni (a w zasadzie na niej) podłogi, wzdłuż ściany. Na rogach natomiast montuje się kątowe zakończenia maskujące łączenie dwóch płaskich listew. Takie listwy montuje się najczęściej na klej, zatem wszystkie łączenia są schowane. Nie ma gwoździ, ani wkrętów. W ofercie sklepów znajdziemy listwy przypodłogowe wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne, ze względu na swoją niską cenę. Można zastosować także listwy drewniane lub drewnopochodne z płyt MDF, jak również listwy ceramiczne.

listwy podłogowePłyty drewniane są naturalne, natomiast ceramiczne bardziej dekoracyjne. Listwy przypodłogowe mają wysokość kilku centymetrów, mają gładką fakturę i są dostępne w kolorach różnych gatunków drewna. Dzięki czemu nie odznaczają się za bardzo od podłogi. Czasem jednak chcemy podkreślić ten fragment wnętrza, wybrać coś bardziej atrakcyjnego, dekoracyjnego, o innych wymiarach. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybór ceramicznych listw dekoracyjnych. Są one dostępne w odcieniach bieli, brązu oraz szarości. Mogą być wąskie, jak również zajmować spory fragment ściany. Takie listwy nie przypominają standardowych listew przypodłogowych, choć tak się nazywają. Mają rzeźbione, żłobione motywy co nadaje im wymiaru przestrzennego. Dobrze prezentować się będą w wysmakowanych, luksusowych wnętrzach. Listwy przy podłodze przede wszystkim mają maskować nierówne zakończenia podłogi, jednak również skutecznie maskują kable telekomunikacyjne i internetowe, które chowają się w ich zagłębieniach wewnętrznych.

Listwa także chroni ścianę przy przemoczeniu i zabrudzeniu jej w trakcie zmywania podłogi. Na pewno wybór odpowiednich listew sprawi, że nasza podłoga będzie wyglądała na znakomicie wykończoną, a przy tym będzie bardzo funkcjonalna. Warto zapoznać się z ofertą sklepów mających listwy z różnych materiałów i w różnych odcieniach.