Zastosowanie siatki stalowej w budownictwie

Zastosowanie siatki stalowej w budownictwie

12 maja 2017 Materiały budowlane 0

Siatki stalowe wykonuje się z drutów stali nierdzewnej, często dodatkowo ocynkowanych. Można podzielić je na siatki plecione, cięto-ciągnione oraz zgrzewane. Pierwsza z nich powstaje w skutek splecenia ze sobą drutów pionowo i poziomo w skutek czego uzyskujemy oczka w kształcie rombu, kwadratu bądź prostokąta.

Różne rodzaje siatek stalowych

siatka drucianaTego typu siatka jest bardzo elastyczna, a grubość drutów jest ograniczona. Najczęściej służy ona jako materiał na ogrodzenie placów budowy, szkółek leśnych czy po dodatkowym pokryciu warstwą PCV, ogrodzenie prywatnych posesji. Siatka stalowa zgrzewana uzyskiwana jest poprzez zgrzanie ze sobą okrągłych drutów w miejscach styku za pomocą zgrzewarki automatycznej. Siatki uzyskiwane tą metodą są bardziej sztywne zachowując niewielką wagę. W budownictwie powszechnie wykorzystuje się jako ogrodzenia boisk, przedsiębiorstw oraz obiektów sportowych. Można wykorzystać je również do stworzenia balustrady, osłony, przegrody, sufitu podwieszanego, ścianki działowej, ogrodzenia, elewacji, pergoli czy elementów architektury ogrodowej.

siatka stalowaPowszechnie stalową siatkę zbrojeniową wykorzystuje się również jako zbrojenie betonu w celu zwiększenia jego wytrzymałości na rozciąganie. Siatki cięto ciągnione uzyskuje się poprzez nacinanie i jednoczesne rozciąganie blachy, w wyniku czego z 1 m2 blachy może bez odpadowo powstać wielokrotnie większa ilość siatki o płynnie ustawianych parametrach takich jak rozciągnięcie, sztywność i elastyczność. Podczas produkcji siatka nabiera przestrzennego kształtu i uzyskuje tzw. powierzchnię kotwiczną. Dzięki temu siatka jest sztywniejsza i ma unikalny charakter wizualny odróżniający ją od innych typów siatek. Taki proces produkcji nadaje jej trójwymiarowości zmieniającą się w zależności od kąta padania. Dodatkowo jest ona znacznie wytrzymała i umożliwia materiałowi znacznie bardziej wytrzymała na większe obciążenie punktowe niż inne tego typu artykuły. Najpowszechniejsze zastosowanie siatki produkowane tą metodą mają jako obudowy na filtry i wentylacje, ogrodzenia, a także elementy dekoracyjne np. elewacji.

Różnorodność siatek dostępnych na rynku daje inwestorom wiele możliwości w doborze produkty idealnie odpowiadającego ich potrzebom nie tylko pod względem wykorzystania, ale także i finansowym, Siatki mogą różnić się pomiędzy sobą elastycznością, wielkością i kształtem oczek, co także zwiększa ich zakres zastosowania. Dzięki tak różnym parametrom mogą być wykorzystywane na wiele sposobów w budownictwie, a także innych gałęziach przemysłu.