Małe ogrody – co do nich wybrać?

Małe ogrody – co do nich wybrać?

11 maja 2017 Ogród 0
projektowanie ogrodów

Nie każdy z nas posiada duży ogród. Ceny ziemi stale idą w górę, więc działki są raczej niewielkie. Co za tym idzie i ogród jest wtedy mały. Często mamy do dyspozycji jedynie skrawek ziemi dookoła domu. Co możemy w takim wypadku zrobić? Jak sprawić, by nasz ogród wyglądał atrakcyjnie i estetycznie mimo małego metrażu?

Projektowanie ogrodów – od czego zacząć?

projektowanie ogrodówNie jest to na pewno zadanie łatwe. Jednakowoż dobre projektowanie małych ogrodów w Trójmieście jest możliwe. Od czego zacząć? Na pewno trzeba się zastanowić na czym nam zależy, co chcemy mieć w ogrodzie, jak również czy będziemy mieli czas i chęci by regularnie o niego dbać. Na pewno w małym ogrodzie warto zrezygnować z żywopłotu z iglastych krzewów. Bardzo się one rozrastają i będą zajmowały dużo miejsca. Jeśli chcemy zapewnić sobie prywatność i odgrodzić się od sąsiadów to należy wybrać ogrodzenie betonowe lub żaluzjowe, zainwestować w okładziny z trzciny lub siatkę cieniującą, w ostateczności wybrać żywopłot pnący, rozwijający się na ogrodzeniu, a nie obok niego w ziemi. W małym ogrodzie nie powinno być także małej architektury ogrodowej. Zamiast altanki, czy tarasy warto jest wybudować dom z balkonem.

projektowanie ogrodówW małym ogródku nie będzie także miejsca na wysokie drzewa owocowe. Ich gałęzie są bardzo szeroko rozstawione, niektóre drzewa są ogromne. Będą dawać nam co prawda cień, ale też zajmują sporo terenu. Jeśli chcemy mieć własne owoce czy warzywa na działce to lepiej jest postawić na mniejsze krzaczki czy rośliny rosnące w ziemi. Możemy mieć maliny, truskawki, borówki, pomidory, ogródki, włoszczyznę, fasolkę, groszek, czy koperek. Oczywiście ogródek nie będzie imponującej wielkości, ale jeśli wybierzemy niskie rośliny to nie będzie on wydawał się przytłaczający. Również świetnym rozwiązaniem do małego ogrodu są kwiaty. To bardzo kolorowe i efektowne rozwiązanie dla każdego ogrodu. Większość kwiatów jest dosyć niska, choć są też wersje sięgające nawet pół metra wysokości, takie jak czosnek olbrzymi, czy szachownica. Kwiaty dodadzą koloru, a przy tym większość z nich jest jednoroczna, więc co roku możemy mieć inne rośliny w naszym ogrodzie. W małym ogrodzie oczywiście nie ma dużo miejsca na wiele elementów, ale możemy sobie pozwolić na małe oczko wodne czy skalniaka.

Skalniak idealnie będzie pasował w rogu działki, przez co nie będzie utrudniał korzystania z ogrodu, a będzie wyglądał atrakcyjnie. Również małe oczko z rybkami będzie dodawało nieco koloru i wyróżni się na tle zielonej trawy. Wystarczy wykopać niewielkie głębienie, kupić folię, obłożyć końce kamieniami, napuścić wodę i dodać tam kilka roślinek podwodnych a całość będzie piękna.