Jak wygląda proces produkcji mebli z płyty MDF?

Jak wygląda proces produkcji mebli z płyty MDF?

8 maja 2017 Technologia 0
okleina

Drewno jest jednym z najdroższych surowców do produkcji mebli. W związku z tym konieczne jest znalezienie tańszych rozwiązań jak właśnie płyta MDF. Jest to produkt drewnopochodny, powstały w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury.

Okleiniarki a estetyczny wygląd mebli z płyt MDF

okleinaPierwszym etapem produkcji mebli z płyt MDF jest pocięcie jej na płyty o odpowiednio mniejszych formatkach. Dokonuje się tego za pomocą piły panelowej, która obsługiwana jest komputerowo przez jednego z pracowników zakładów stolarskich. Na podstawie dokumentów z projektami mebli programuje on odpowiedni cykl produkcyjny, wprowadzając do komputera potrzebne parametry takie jak np. wymiary formatek. Z racji, że płyty sięgają rozmiarów długości i szerokości niekiedy nawet do dwóch metrów zautomatyzowane zakłady stolarskie wyposażone są w podnośniki podciśnieniowe, które umożliwiają odpowiednie ułożenie płyty do cięcia. Przygotowane formatki o odpowiednich wymiarach trafiają do oklejania. Na płytę nakładana jest okleina.

okleinaDo tego procesu służy okleiniarka ręczna i okleiniarka do obrzeży. To właśnie dzięki temu etapowi produkcji meble mają z płyt wiórowych mają estetyczny wygląd. Okleina jest cienkim arkuszem forniru wykonanym ze stycznego przekroju drewna. Po jej nałożeniu płyta MDF uzyskuje naturalne odcienie drewna. Możliwe jest otrzymanie brązu w różnej tonacji dzięki czemu uzyskujemy meble w kolorze sosny, olchy, orzecha włoskiego i innych odcieniach dostępnych w sklepach meblowych. Następnie uzyskane formatki podaje się obróbce na centrach obróbczych. Dokonuje się wiercenia otworów na łączniki i uchwyty. Podobnie jak w przypadku cięcia tak i tu dane o odpowiednim położeniu i głębokości otworów wprowadza się do komputera. Tak przygotowane elementy meblowe foliuje się i pakuje do kartonów wraz z niezbędnymi do ich skręcenia wkrętami i śrubami, a także elementami plastikowymi jak klamki czy nóżki. Oczywiście przed zapakowaniem każdy produkty sprawdzany jest przez pracowników pod względem jakości.

Może zdarzyć się np. tak, że płyta została źle ułożona w centrach obróbczych bądź okleina została źle nałożona przez okliniarkę. Taki produkt nie może zostać dopuszczony do sprzedaży. Zaletą mebli z płyt MDF jest oczywiście ich niska cena, a także szybki proces produkcji bowiem surowiec nie musi chociaż by schnąć jak w przypadku drewna na meble. Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają tanich i estetycznych mebli.