Wydajne systemy automatycznego nawadniania

Wydajne systemy automatycznego nawadniania

19 września 2018 Ogród 0
systemy automatycznego nawadniania

Ogród jest jednym z najważniejszych elementów każdej posesji, często jest on pomijany co wpływa negatywnie na wygląd takiego obiektu z zewnątrz. Często wiąże się to z poczuciem, że dbanie o niego wymaga ogromnej ilości wysiłku. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Komputerowo sterowane nawadnianie

systemy automatycznego nawadnianiaWiele osób przeraża wizja codziennego podlewania, na co oczywiście nie każdy ma czas. Dlatego też w tym celu wykorzystuje się systemy automatycznego nawadniania. Są to komputerowo sterowane, liczne zraszacze, które odpowiadają za podlewanie ogrodu w odpowiedniej sekwencji. Cały taki system najczęściej składa się z różnych rodzajów zraszaczy, które spełniają określone funkcje w ogrodzie. Najczęściej takie miejsce składa się z wielu rodzajów roślin, które wymagają różnych metod podlewania. Dla niektórych z nich konieczne jest dostarczenie wody na różnej wysokości. Tak chociażby sytuacja ma się z różnymi gatunkami drzew, czy też krzewów. Wiele z nich musi mieć dostarczaną wodę do liści na większej wysokości. Do tego celu wykorzystuje się specjalne zraszacze kierunkowe, które oprócz spryskiwania jednego kierunku, także są w stanie rozpraszać wodę na różnej wysokości. Ogrody jako kompozycja wielu gatunków roślin wymagają specjalnych metod nawadniania, dlatego też właściwe rozplanowanie takiego systemu automatycznego nawadniania jest tak bardzo ważne.

systemy automatycznego nawadnianiaPlan powinien być wykonany przez osobę doświadczoną, która zna się na mechanice zraszaczy, ale także doskonale wie czego wymagają poszczególne rośliny rosnące w takim ogrodzie. Kolejną ważną kwestią jest sekwencja w jakiej mają uruchamiać zraszacze i ile mają wykorzystać wody. Zwykle kontroluje się to poprzez ciśnienie oraz czas działania. Właściwy plan nawadniania wgrywany jest do jednostki kontrolnej obsługującej taki system automatycznego nawadniania. Często są to dość skomplikowane instalacje, gdyż obsługują sporą ilość obiektów, a przy ich działaniu występuje wiele zmiennych. Dlatego też taka instalacja powinna być wykonana z dbałością i cechować się wysoką jakością. Oprócz zraszaczy kierunkowych występują także takie, które spryskują pełen kąt trzystu sześćdziesięciu stopni, takie które obracają się w trakcie działania oraz obsługujące bardzo wąski kąt i opryskujące odpowiednio rozdrobnionym, delikatnym strumieniem wody.

Jest to system niesamowicie praktyczny, jednak przy tym dość skomplikowany. Warto więc powierzyć jego wykonanie fachowcom regularnie operującym w tej dziedzinie, tak aby wszystko zostało wykonane z dbałością dzięki której system będzie niezawodny przez całe lata.