Jak zaprojektować bezpieczny plac zabaw?

Jak zaprojektować bezpieczny plac zabaw?

14 września 2018 Materiały budowlane 0
nawierzchnie na plac zabaw

Prawidłowy rozwój dziecka w wieku przedszkolnym jest silnie determinowany przede wszystkim przez charakterystyczną dla niego aktywność ruchową. Zapotrzebowanie na zabawę w pozytywny sposób wpływa na adaptację w środowisku oraz rozwija procesy myślowe i sensomotoryczne.

Nawierzchnie w różnych kolorach

nawierzchnie na plac zabawAby ruch był nie tylko synonimem dobrej zabawy ale również bezpieczeństwa niezbędne jest przygotowanie projektu placu zabaw wyposażonego w sprzęty zaspokajające potrzebę aktywności przy zachowaniu szczególnych zasad BHP, w tym uwzględnieniu odpowiedniego typu nawierzchni terenu. Kolorowe place zabaw wyposażone w nowoczesny sprzęt, taki jak ścianki wspinaczkowe, karuzele, drewniane zamki, zjeżdżalnie i inne komponenty rekreacyjne cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych. Gwarancją bezpiecznej zabawy maluchów jest zastosowanie bezpiecznych nawierzchni typu FLEXI- STEP, których specyfikacja techniczna pozwala na zniwelowanie wystąpienia potencjalnych urazów oraz zapobiega poślizgnięciom. Specjalnie przystosowane nawierzchnie na plac zabaw dla dzieci wykonywane są z poliuretanu lub granulatu gumowego, które umożliwiają bezspoinowe łączenie elementów w nieograniczone rozwiązania kompozycyjne pozwalające np. na wydzielenie strefy do gry w piłkę lub klasy dzięki szerokiej gamie kolorystycznej.

nawierzchnie na plac zabawŚwietnym pomysłem może być także układanie wzorów geometrycznych, które uatrakcyjnią wygląd osiedlowego lub szkolnego placu zabaw. Nowoczesne nawierzchnie stosowane do wykładania boisk czy placów charakteryzują się różnorodnością pod względem stopnia amortyzacji, dzięki czemu podczas wspólnej zabawy z dzieckiem nie tylko unikniemy kontuzji, ale również zapobiegniemy newralgicznym sytuacjom takim jak chociażby przypadkowe zbicie panelu telefonu dotykowego. Powierzchnie obiektowe rekreacyjnych są w pełni bezpieczne, dzięki spełnianiu norm PN-EN 1177:2009 oraz potwierdzeniu certyfikatami atestowymi PZH. Wykonanie nawierzchni placu zabaw realizuje się na wcześniej przygotowanym terenie, który musi zostać odpowiednio wyprofilowany i utwardzony. Po zakończeniu robót budowlanych niezbędne jest wykonanie inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej m.in. kontrolę poziomu oraz grubości przy użyciu niwelatorów optycznych i sprawdzenie dokumentacji technicznej.

Dodatkowymi komponentami stosowanymi w projektach architektonicznych opartych na podłożu wyłożonym nawierzchnią bezpieczną mogą być takie elementy jak np. słupki palisadowe pozwalające na wyznaczenie ścieżek, kratki ściekowe, krawężniki, bandy a nawet kostki w nietypowych kształtach jak np. puzzle. Dzięki temu place zabaw czy inne miejsca o przeznaczeniu rekreacyjnym to również funkcjonalne obiekty zachwycające nowatorską estetyką.