O przekładnikach prądowych

O przekładnikach prądowych

3 września 2018 Przemysł 0
przekładnik prądowy

Wśród podstawowych urządzeń elektrycznych wymienić można przekładnik prądowy. Jego zadanie jest proste – pozwala on na przeprowadzenie pomiarów natężenia prądu. Znajduje on zastosowanie między innymi w amperomierzach, ponieważ pozwala na rozszerzenie wartości pomiarowych tych urządzeń.

Przekładnik ze specjalistycznego sklepu

przekładnik prądowyPonadto przekładniki prądowe stosuje się po to, aby móc oddzielić obwody pomiarowe i zabezpieczeniowe od obwodu głównego, w sposób galwaniczny. Taki bezpieczny przekładnik prądowy kupimy w każdym sklepie z częściami i akcesoriami elektrycznymi. Warto jednak wiedzieć, że podczas pracy przekładnika prądowego mogą zachodzić pewne błędy – wymienia się tutaj błąd kątowy, prądowy oraz całkowity. O co chodzi? Mianowicie taki błąd prądowy występuje wówczas, gdy przekładniki nie posiadają uzwojeń korygujących; jednakże można się pozbyć wartości ujemnych tego błędu jeśli zastosuje się odbiornik pojemnościowy. Jeżeli chodzi o błąd kątowy, tutaj wynika on z różnicy pomiędzy wskazem prądu pierwotnego i wtórnego.

przekładnik prądowyW przekładniku, który pracuje idealnie, błąd kątowy powinien wynieść 0. Najczęściej jednak tak nie jest i należy mieć to na uwadze. Z kolei błąd całkowity jest o wiele bardziej skomplikowany, dlatego jego wyjaśnienie zajęłoby zbyt wiele miejsca. Co jeszcze warto wiedzieć o przekładnikach prądowych? Istotne jest, że można je stosować w różnych układach – na przykład w gwiazdowym, krzyżowym, trójkątowym, ale też w kilku innych. Niezależnie od typu układu, każdy musi spełniać pewne kwestie. Przede wszystkim obwód wtórny musi być zamknięty, gdyż w innej sytuacji dojdzie do przepięcia. Po drugie istotne jest uziemienie, które również ma zabezpieczać przed przepięciami. Jeżeli interesuje nas wysokiej jakości przekładnik prądowy, powinniśmy przejrzeć oferty sprawdzonych i doświadczonych producentów, którzy wypuszczają na rynek jedynie wartościowe produkty. Cena takiego przekładnika nie jest wysoka, wynosi około 60 złotych, oczywiście zależy to od modelu przekładnika. Ważne jest, aby przekładnik spełniał wszystkie wymagane normy, w tym IEC185 czy PN-EN 60044-1, ale jeszcze kilka innych. Jeżeli chodzi o montaż, zazwyczaj producenci razem z przekładnikiem dają też odpowiedni kabel do niego oraz szynę.

Niemniej podobnie jak w przypadku wszelkich innych elementów elektrycznych, ich montaż czy demontaż może być wykonywany tylko przez osoby z odpowiednimi, aktualnymi uprawnieniami – a więc przez elektryków. Osoby bez doświadczenia nie powinny imać się takich zadań, ponieważ skutki mogą być różne.