Uzdatnianie wody i pompy ciepła w Małopolsce

Uzdatnianie wody i pompy ciepła w Małopolsce

5 września 2016 Technologia 0
pompy ciepła

Decydując się na własne ujęcie wody należy pamiętać o konieczności jej uzdatniania. Wynika to z dużej zawartości żelaza i manganu w wodzie z niskich ujęć, co powoduje gorszy smak, zapach i barwę. Dlatego decydując się na wiercenie studni należy także wziąć pod uwagę konieczność zamontowania filtra.

Pompy ciepła i pobór wody

pompy ciepłaStudnie głębinowe dostarczają wodę lepszej jakości niż miejskie wodociągi, jednak jest ona zdatna po picia dopiero po filtracji. Ważne jest także kontrolowanie jej stanu i wykonywanie okresowych badań laboratoryjnych. Studnie zapewniają stałe ciśnienie, co jest ważne szczególnie w czasie wzmożonego podlewania pól i ogrodów. Dzięki dobrej jakości wody można używać znacznie mniej środków piorących i chemicznych, a na ubraniach nie ma żółtych plam, które niejednokrotnie powstają w wyniku kontaktu z wodą z wodociągów. By tak się stało, należy zaopatrzyć się w stacje uzdatniania wody. Najlepiej pobrać próbkę wody ze studni, a następnie zwrócić się do firmy, oferującej różne filtry. Na terenie Małopolski figuruje wiele taki przedsiębiorstw, dlatego warto porównać ceny i oferty różnych wykonawców. Wybór filtra zależy od rodzaju zanieczyszczeń, jakie chcemy usunąć, ponieważ jednak metoda nie działa na wszystkie związki. Inne filtr będzie potrzebny przy wodzie twardej, a inny przy zanieczyszczonej amoniakiem lub żelazem. Ważny jest także pobór wody, ponieważ na jego podstawie można określić wydajność filtra. Studnie głębinowe można zaopatrzyć w filtr mechaniczny, z węglem aktywnym, zdecydować się na odżelazianie i odmanganianie, odwróconą osmozę lub zmiękczanie. Wszystko zależy tutaj od potrzeb i stanu wody, najlepiej w tej kwestii doradzić się zaufanej firmy. Osoby decydujące się na studnie często jako metodę ogrzewania wybierają pompy ciepła Małopolska. Także tutaj ważne jest uzdatnianie wody, zwłaszcza gdy pompa będzie pobierać ciepło właśnie ze studni (lub innego zbiornika). Zanieczyszczona woda mogłaby uszkodzić lub zapchać pompy ciepła, co wiąże się z kosztami i czasochłonną naprawą usterki. Wszystkie te czynniki powodują, że filtrowanie wody jest niezwykle istotne. Bez niego studnie nie mogłyby spełniać swojej funkcji, ponieważ woda w nich zwarta byłaby całkowicie niezdatna do picia.

Warto pamiętać, że uzdatnianie wody znajduje zastosowanie nie tylko w studniach głębinowych. Niejednokrotnie woda doprowadzana z wodociągów miejskich jest twarda i niekorzystna dla naszego organizmu. Wówczas wystarczy chociażby filtr dzbankowy, który zapewni domownikom zdrową, miękką wodę bez zanieczyszczeń.