Czym są inwertery czyli budowa instalacji fotowoltaicznych

Czym są inwertery czyli budowa instalacji fotowoltaicznych

2 września 2016 Technologia 0
inwertery

Niestety energia elektryczna jest droga i z czasem będzie coraz droższa. Tymczasem energia słoneczna jak i energia pozyskiwana z powietrza lub wody jest zupełnie darmowa. W tym kontekście nie dziwi nikogo fakt, że alternatywne sposoby pozyskiwania energii stają się z roku na rok coraz popularniejsze.

Inwertery – najważniejszy element systemów fotowoltaicznych

inwerteryPodstawą systemu fotowoltaicznego są ogniwa słoneczne, które pobierają energię słoneczną zamieniając na prąd stały. Ten prąd zamieniany jest na zmienny, o takich samych parametrach jakie ma energia z sieci publicznej. Służą do tego specjalne inwertery cena ich głównie rzutuje na koszty całej instalacji fotowoltaicznej. Ogniwa chronione są przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zanieczyszczeniami i korozją tworząc moduły. Moduły łączone są w większe grupy nazywane panelami fotowoltaicznymi. Po dołączeniu do nich właściwego okablowania otrzymujemy kolektory słoneczne. Systemy fotowoltaiczne podzielić można na dwa rodzaje. Pierwsze rozwiązanie on-grid polega na tym, że instalacja podłączona jest do sieci a nadmiar produkowanej za jej pomocą energii odsprzedawana jest do pobliskiego zakładu energetycznego. Drugie rozwiązane nazywane jest off-grid i jak idzie się domyślić instalacja nie jest podłączona do sieci. Tu nadmiar energii jest kumulowany w specjalnych akumulatorach i wykorzystywana na użytek własny w sytuacjach kiedy jest na przykład słabe nasłonecznienie. W tym miejscu warto zaznaczyć również, że baterie słoneczne nie są tym samym co kolektory, chociaż często te terminy traktowane są zamiennie. Jest to jednak mylne, kolektory słoneczne bowiem służą do zamiany energii słonecznej na energię cieplną. Używa się więc ich do podgrzania wody użytkowej. Natomiast baterie słoneczne wykorzystujemy do pozyskania energii elektrycznej. Również sposób działania obu instalacji jest zupełnie inny. Oczywiście moduły fotowoltaiczne można wykorzystać również do podgrzania wody. Jednak nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie pod kątem finansowym. Dlatego przy rozważaniu montażu jednej z tych instalacji warto się zastanowić nad tym czego oczekujemy przede wszystkim.

 

Kolektory słoneczne są w stanie niemal całkowicie pokryć nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Jednak baterie słoneczne mają tą dużą zaletę, że ich droga inwestycja ma szansę nam się zwrócić. Nadmiar energii możemy w końcu odsprzedać. Na którą z instalacji byśmy się nie zdecydowali możemy być pewni, że jest to dobra inwestycja, która podniesie również wartość naszej nieruchomości.