Kamera termowizyjna i inne urządzenia do mierzenia temprtatury

Kamera termowizyjna i inne urządzenia do mierzenia temprtatury

6 września 2016 Technologia 0
kamera termowizyjna

Rozwój technologiczny pozwolił na stworzeni nowej gamy sprzętu, który nie tylko ułatwia nam standardowe egzystowanie, ale także przeznaczony jest do bardziej specjalistycznych rozwiązań, które związane są z podejmowaniem pracy w ciężkich warunkach.

Kamera termowizyjna – jakie są jej funkcje

kamera termowizyjnaDo takiego sprzętu należą przedmioty, które pozwalają na mierzenie temperatury bezdotykowo, gdzie wszystko odbywa się przy pomocy wiązki podczerwieni. Jednym z takich przedmiotów jest pirometr. Pozwalają oni na zmierzenie ilości energii emitowanej przez temperaturę wskazanego obiektu, co dla standardowego człowieka nie jest możliwe jedynie poprzez narząd wzrokowy. Potrafimy jednak określić zbliżoną temperaturę obiektu, poprzez otaczającą go temperaturę, np. kiedy zbliżymy rękę do włączonego żelazka. Pirometr standardowo działa w taki sposób, że pobierana temperatura jest z zakresu rozrastającego się stożka, gdzie czym dalej obiektu stoimy, tym z większego obszaru będzie wykryta temperatura. Warto więc wiedzieć, że jeśli urządzenie jest wyposażone w laserowy wskaźnik, nie oznacza to wcale, że pobierana jest temperatura tylko ze wskazanego elementu, ale z okręgu wokół niego. Czym bliżej, tym jego średnica jest mniejsza. Określa się także kilka rodzajów takiego sprzętu. Jednym z nich jest pirometr radiacyjny, który pozwala na pomiar pod względem wielkiej gammy promieniowania, jak chociażby podczerwień czy nadfiolet. Najczęściej wykorzystywane są optyczne, które pozwalają na mierzenie temperatury przy pomocy odbijanego światła, którego maksymalna granica jest ustawiona na 600 stopni. Nie jest to jednak jedyny sprzęt, dzięki któremu możemy badać specjalistycznie temperaturę wskazanych obiektów. Pod tym względem najbardziej dokładna jest termowizja, która pozwala za pomocą cyfrowych wyświetlaczy podejrzeć w czasie rzeczywistym temperatury obiektów. Są to kamery termowizyjne, które także dzielą się na kilka kategorii. Wyróżniamy je głównie ze względu na długość fali mierzalności, gdzie są krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe. Najważniejszym jednak jej elementem, jest sam detektor, który także zwany jest przetwornikiem pomiarowym. Przy zakupie takiego sprzętu warto więc zwrócić uwagi na jego rodzaj. Kamera termowizyjna bowiem może posiadać detektor linijkowy, pojedynczy lub taki złożony z matrycy złożonej z zagnieżdżonych pikseli.

Modele takich kamer mogą się już zaczynać od kwoty pieniężnej wynoszącej ok. 4,000 złotych, aż po taki specjalistyczny sprzęt, który może kosztować blisko 100,000 zł. Trzeba więc rozsądnie podejść do tego wyboru.