Termowizja i parametry kamer termowizyjnych
Technologia jest bardzo ciekawym zjawiskiem, którego rozwój możemy oglądać przez ostatnie kilkadziesiąt lat, podczas których powstało wiele nowych maszyn i narzędzi, ułatwiających funkcjonowanie firm czy standardowego życia jednostki.
Na czym polega termowizja?
Wiele z nich używamy na co dzień, jednak część z nich ma swoje specjalistyczne działanie, które używane są tylko przy specyficznych okazjach. Tak też jest, jeśli chodzi o kamery termowizyjne. Warto zdać sobie sprawę, na czym one dokładnie polegają i jakie czynniki wyróżniają ich unikalność, abyśmy mogli zrozumieć ich użyteczność w dzisiejszym świecie. Wszystko zaczyna się od podstaw działania, o które oparta jest termowizja, a chodzi tutaj o wyłapywanie, przetwarzanie, i najważniejsze, obrazowanie promieniowania podczerwonego, które dla standardowego człowieka nie jest widoczne. Obiekty wysyłają takie sygnały na podstawie swojej temperatury, dlatego można sobie zdać sprawę z promieniowania podczerwonego przy bliskim kontakcie, gdzie wyczujemy ciepło pochodzące z danego ciała. Możemy zachować jednak odpowiedni dystans, nawet kilka, czasem kilkanaście, metrów i otrzymać wszelkie dane nawiązujące do pomiarów termowizyjnych, dzięki skorzystaniu z takiego rozwiązania jak kamery firmy FLIR. Jest to jeden z największych producentów zajmujących się wytwarzaniem systemów termograficznych, które są uznawane przez wielu specjalistów i klientów. Kamery termowizyjne zazwyczaj wiążą się z kosztowną inwestycją, gdzie ceny głównie zależą od kilku czynników składających się na wyposażenie takiego sprzętu. Jednym z nich, który jest najważniejszy przy otrzymywaniu precyzyjnych wyników, jest detektor termowizyjny, który odpowiada za wyłapywanie promieniowania podczerwieni. Kamera FLIR jest też dostosowana głównie ze względu na swoje przeznaczenie, gdzie każda z nich różni się nieco swoimi parametrami i możliwościami. Parametry odpowiadające za precyzyjne otrzymywanie danych, związane są także z regulacją ostrości czy częstotliwości odświeżania. Ten ostatni parametr można w tańszych modelach znaleźć w wersji 9 Hz odświeżania, a bardziej zaawansowany sprzęt będzie posiadał częstotliwość w okolicach 30 Hz. Kamery termowizyjne mają jednak przekazywać dokładne dane swojemu użytkownikowi, gdzie głównie powinniśmy sprawdzić dokładność pomiaru, która zazwyczaj określana jest w procentach lub stopniach Celsjusza.
Do norm należy zakres w okolicach 2%, jednak niektóre sprzęty nawet pozwalają na zachowanie tej dokładności do 1%. Najtańsza kamera termowizyjna w ofercie tej firmy, zaczyna się już od progu 4000 złotych. Za najdroższe jednak sprzęty, przyjdzie nam zapłacić nawet o okolicach 80000 – 100000 złotych.