Cięcie strumieniem wody – jaki sprzęt kupić?

Cięcie strumieniem wody – jaki sprzęt kupić?

16 września 2016 Przemysł 0
Cięcie strumieniem wody

Planując zakup maszyn przeznaczonych do obróbki miękkiej stali, na pewno przyjdzie nam zmierzyć się z poważnym dylematem na jakie rozwiązanie się zdecydować, a także jak odpowiednio dobrać sprzęt, aby koszt zakupu nam się zwrócił.

Czym wykonywać cięcie strumieniem wody lub laserem?

Cięcie strumieniem wody

Pamiętając przy tym, że inwestycja początkowa w najnowsze technologie nie jest najtańszym przedsięwzięciem i zły wybór może znacząco wpłynąć na sukces naszej planowanej firmy. W Bydgoszczy usługi spawalnicze są oferowane przez małe grono firm, gdzie odnaleźć możemy różne rozwiązania technologiczne. Różnią się one cennikiem, jakością, sprzętem czy doświadczeniem, jednak nadal jest szansa, aby zaistnieć na tym rynku otwierając nową firmę. Jeśli zależy nam więc na bardziej precyzyjnych zleceniach, które będą bazowały na najcieńszych materiałach, odpowiednie wydaje się być cięcie laserem. Głównie powinniśmy kierować się zastosowaniem danej maszyny w praktyce, gdzie liczy się wydajność wykonywanej pracy, która nawet w porównywalnych modelach może być całkowicie inna. To dzięki mocy źródła lasera oraz konfiguracji optyki jesteśmy w stanie uzyskać najlepsze efekty, dlatego warto zwracać uwagę na ich możliwości. Bezkonkurencyjne w przypadku szczegółowych prac wydają się lasery światłowodowe. Z drugiej strony, jeśli zamierzamy świadczyć usługi spawalnicze związane z obróbka blach o grubości powyżej 30 mm, warto zdecydować się na cięcie strumieniem wody. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać sprawdzając maszynę przystosowaną do takiej pracy, jest próba wytworzenia własnej próbki testowej, która nie będzie jedynie polecona przez osobę sprzedającą. Przygotowując taką próbkę, należy uwzględnić takie elementy jak ostre kąty czy otwory wewnętrzne, które będą mogły stawiać jakieś wyzwanie maszynie. Można przy tym zastosować także różne wielkości poszczególnych elementów. Kolejną ważną rzeczą w przypadku decydowania się na maszynę przeznaczoną pod cięcie strumieniem wody, jest powtarzalność wykonywanych przez nią zadań. Zazwyczaj urządzenia takie są stosowane do produkcji masowych przedmiotów, ważne jest więc, aby mogły one odtworzyć wykonany element kilkadziesiąt lub kilkaset razy, z jak najmniejszym odskokiem tolerancji. Zazwyczaj dokładność pracy takich narzędzi jest całkiem wysoka, więc możemy zastosować dodatkowe metody na sprawdzenie ich poprawności, zamiast jedynie kierować się ludzkim okiem.

Ważny jest także element cenowy, który może odnosić się do samego zakupu maszyny, ale także kosztu jej pracy na jedną godzinę. Cięcie laserem pod tym względem jest drogie w zakupie początkowym, ale znacznie tańsze w pracy niżeli korzystanie ze strumienia wody.