Standardowe wyposażenie apteki

Standardowe wyposażenie apteki

20 września 2017 Wystrój wnętrz 0
Meble apteczne

Apteka stanowi miejsce, którego nie powinno zabraknąć na żadnym osiedlu – bardzo często bowiem potrzebujemy leków jak najszybciej, dlatego zwykle kierujemy się do tej apteki, która znajduje się najbliżej, dlatego też każda apteka powinna być dobrze wyposażona.

Wybór mebli aptecznych

Meble apteczneLeki należy odpowiednio posegregować, aby farmaceuta nie miał żadnych problemów z ich odnalezieniem. Warto więc zadbać o to, aby w aptece znalazły się eleganckie meble apteczne. Zazwyczaj wśród propozycji producentów znajdują się rozwiązania modułowe – to szafy apteczne, często na kółkach, które są lekkie i dzięki temu można je bez problemu przetransportować w określone miejsce. Ponadto mniejsze szafki i wózki transportowe pozwalają na tworzenie dogodnego systemu meblowego. Szuflady szaf i szafek powinny być wyposażone w przegrody przestawne i przesuwne, dzięki którym możliwa jest skuteczna segregacja leków i preparatów dostępnych w asortymencie apteki. Producenci proponują szuflady o różnej głębokości użytkowej – te mniejsze to zwykle około 550 mm głębokości, największe zaś – nawet 1200 mm. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na szuflady z dnem pełnym lub dnem z blachy perforowanej czy szkła akrylowego. W pierwszym przypadku zaletą jest zwiększona nośność mebla.

Meble apteczneSzuflady z blachy perforowanej sprawdzają się wtedy, kiedy produkty medyczne muszą być przechowywane w szczególny sposób – na przykład z uwzględnieniem właściwej wentylacji. Jeśli chodzi o szkło akrylowe – dzięki niemu możemy po otwarciu górnej szuflady od spodu zobaczyć jej zawartość. Poszukując odpowiednich mebli do apteki, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie – niektóre modele mebli posiadają na przykład wbudowane podesty, dzięki którym dostęp do szuflad znajdujących się najwyżej, staje się łatwiejszy. Każdy system regałowy powinien być dopasowany do koncepcji zabudowy apteki – w zależności od aranżacji, możemy zdecydować się na regały przyścienne lub narożne. Wśród propozycji znajdują się meble z półkami szklanymi, jak i metalowymi. Warto wziąć pod uwagę także gondole, które mogą wyeksponować w aptece kosmetyki oraz na przykład suplementy diety. Jeżeli zależy nam na naprawdę dobrym zaprezentowaniu produktów – zadbajmy o to, aby regały apteczne wyposażone były w panel oświetlenia – górny lub pionowy, który zapewni atrakcyjność ekspozycji.

Dobre wrażenie można uzyskać także dzięki lustru na tylnej ścianie. Propozycji producentów jest naprawdę wiele, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór, aby apteka była funkcjonalna.