Jakie kwestie mają wpływ na koszt budowy basenu?

Jakie kwestie mają wpływ na koszt budowy basenu?

21 września 2017 Ogród 0
Basen ogrodowy

Leniwy wypoczynek na leżaku, z książką pod ręką, nie jest dla każdego – niektórzy na samą myśl o takim spędzaniu wolnego czasu, są zmęczeni. Odpręża ich bowiem coś innego – aktywny wypoczynek. Relaksuje ich na przykład spacerowanie czy pływanie w basenie.

Ile będzie kosztowała budowa basenu?

Basen ogrodowyWłaściciele domków jednorodzinnych, jeżeli wokół budynku mają jeszcze spory teren, mogą pomyśleć więc o własnym basenie. Zapewni on komfort pływania, gdyż dostępny będzie jedynie dla naszych domowników. Cena budowy basenu może być różna – wpływ na nią ma między innymi to, czy niecka zostanie wkopana w grunt, czy jest to niecka wolnostojąca; z jakiego materiału jest ona wykonana; czy istnieje konieczność przeprowadzenia wykopów. Na koszt wpływ ma także rodzaj instalacji grzewczej i instalacji do odprowadzania ścieków. Możemy zdecydować się na nowoczesny system podgrzewający wodę – na przykład na kolektory słoneczne. Choć jest to dość kosztowna inwestycja, to rozwiązanie ekologiczne, które ma wiele zalet. Jeżeli już wcześniej zaprojektowaliśmy ogród, a dopiero teraz decydujemy się na budowę basenu – musimy liczyć się także z tym, że konieczne będą późniejsze prace naprawcze i pielęgnacyjne ogrodu, co również może pochłonąć pieniądze.

Basen ogrodowyWybierając miejsce na basen, uwzględnijmy nie tylko nasłonecznienie terenu (dzięki temu woda będzie się szybciej nagrzewać, a więc poniesiemy niższe koszty ogrzewania), ale także to, czy w pobliżu nie ma drzew i krzewów – dzięki temu unikniemy wpadania liści, gałązek czy nasion do niecki. Ponadto istotne jest to, w jakiej odległości od domu znajdzie się basen – najlepiej, żeby było to miejsce w pobliżu, gdyż wówczas zmniejszymy nieco koszt wykonania instalacji kanalizacyjnej, również doprowadzenie wody będzie wtedy tańsze. Wymienione kwestie są najważniejszymi, które wpływają na cenę budowy basenu, ale zwróćmy uwagę także na materiał, z którego wykonana zostanie niecka. Jeżeli zależy nam na basenie wbudowanym w grunt – wówczas najczęściej poleca się niecki betonowe. Ich wykonanie jest proste, choć czasochłonne, ale firmy zajmujące się budową basenów zapewniają, że takie niecki są najtrwalsze, dlatego warto je wybrać, jeżeli zależy nam na długoletniej eksploatacji basenu. Wśród innych propozycji wymienia się między innymi niecki prefabrykowane – wykonane z użebrowanych płyt stalowych lub z drewna. Poszczególne elementy produkowane są w fabryce, łączone natomiast już na placu budowy.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że w dowolnym czasie można rozłożyć nieckę na części składowe i na przykład przenieść w inne miejsce. Zastanawiając się więc nad budową basenu, przemyślmy dokładnie wszystkie kwestie z tym związane.