Sposoby optymalizacji kosztów energii
Okazuje się, że koszty związane ze zużyciem prądu w dużych przedsiębiorstwach często pochłaniają dużą część budżetu firmy. W celu ich zminimalizowania należy przeanalizować zużycie energii i skontrolować układ pomiarowo- rozliczeniowy. Często przedsiębiorcy nie mają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji, aby móc wprowadzić w życie rozwiązania mające na celu minimalizację kosztów energii elektrycznej.
Optymalizacja to złożone działanie
Przedsiębiorca może zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Doradztwo energetyczne to profesjonalne wsparcie w zakresie zużycia energii elektrycznej w firmie, dzięki któremu możliwa jest optymalizacja kosztów energii. Dzięki temu firma może zaoszczędzić – dzięki wdrożeniu odpowiednich działań np. zmienić taryfę lub dostawcę prądu. Rozwiązania zostaną indywidualnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Aby było to możliwe należy dokonać szczegółowej analizy wykorzystania energii i mocy na podstawie danych historycznych z Punktów Poboru Energii. Następnie diagnozuje się układ pomiarowo- rozliczeniowy, monitorując przez cały czas zmiany zużycia energii. Bieżące śledzenie zmian zachodzących na rynku energetycznym i dobór urządzeń zmniejszających pobór energii to kolejne punkty prowadzonej profesjonalnie optymalizacji kosztów energii. W zakres tych działań wchodzi również możliwość pozyskania dotacji na wdrożenia energooszczędnościowe.
Składową opisanej strategii może być zmiana dostawcy prądu, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że optymalizacja kosztów energii jest działaniem dużo bardziej złożonym i różnorodnym. Obejmuje nie tylko dopasowanie grupy taryfowej, ale także optymalizację mocy umownej w celu redukcji kosztów stałych, prawidłową kompensację mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej oraz weryfikację możliwości grupy przyłączeniowej. Stała kontrola mocy umownej umożliwia wyznaczenie optymalnego poziomu tego parametru, uwzględniającego ewentualne przekroczenia. Może to przynieść oszczędności rzędu 10-30%. Jednym ze sposobów kontroli poprawnego działania parku maszynowego jest monitorowanie energii, którą zużywa. Duże wartości pobieranej mocy mogą świadczyć o tym, że maszyna nie pracuje prawidłowo. System monitoringu energii umożliwia również uzyskanie informacji o tym, jak energia jest dystrybuowana po zakładzie. Pozwala to na identyfikację ewentualnych strat energii, które generują niepotrzebne koszty.
Dzięki zastosowaniu monitoringu zużycia energii, analizie różnych czynników wpływających na duże wartości pobieranej energii elektrycznej i wdrożeniu rozwiązań mających na celu optymalizację kosztów energii, możliwa jest redukcja wydatków na prąd, co może okazać się bardzo istotną oszczędnością w przypadku dużych przedsiębiorstw.
Więcej na http://www.bems.pl