Siatka plastikowa – mnogość zastosowań

Siatka plastikowa – mnogość zastosowań

3 października 2023 Ogród 0
siatka ogrodowa

Siatka ogrodowa kojarzy się przede wszystkim z rodzajem ogrodzenia wykonanego z metalu. Jest ono tanie, używane często jedynie tymczasowo, na krótki czas, łatwe w montażu. Jednak w sklepach ogrodniczych można nabyć również siatkę plastikową. Również ma oczka tak jak ta z drutu i jest zwijana w rulon, jest atrakcyjna cenowo, jednak ma nieco inne zastosowania.

Co warto wiedzieć o siatce plastikowej?

specjalna siatka plastikowa ogrodniczaNa pewno jest parę rzeczy, które warto sobie przyswoić. Specjalna siatka plastikowa ogrodnicza dostępna jest w wielu kolorach. Może być na przykład czarna, zielona, a nawet jaskrawo pomarańczowa. Poszczególne modele różnią się grubością użytego materiału, w związku z czym siatka może być sztywniejsza, jak i bardziej miękka, elastyczna. Gdzie się ją wykorzystuje? Stanowi ona między innymi doskonałą osłonę dla młodych drzew i krzewów. Ze względu na niski wzrost padają one często ofiarą zwierzyny leśnej (np. jeleni), jak i tej domowej (psy lubią podgryzać pnie). Tak młoda roślina nie ma jeszcze wypracowanych mechanizmów obronnych, jest zbyt słaba, przez co wystarczy jej niewielkie uszkodzenie by, całkowicie marniała. Jak obstawimy takie drzewka plastikową siatką, to nie zasłonimy im dostępu do światła, a jednocześnie sprawimy, że zwierzęta nie będą miały do nich dojścia.

siatka ogrodowa Z drugiej strony taka siatka może chronić same zwierzęta. Osoby hodujące na własny użytek kilka królików czy kur nie zawsze chcą inwestować w wielki wybieg dla nich. Z pomocą siatki mogą wydzielić na działce mają zagrodę, po której będą się zwierzaki poruszały, jednak nie wyjdą na ulicę czy nie będą niszczyć roślin na ogródku. Siatka plastikowa może stanowić też wsparcie dla roślin pnących. Przykładowo chmiel czy groszek mają ,,wąsy” którymi chwytają się najbliższej rzeczy która koło nich jest. Pędy są zbyt słabe by się samodzielnie utrzymać i potrzebują podpory. Zamiast stawiać kijki przy każdym krzaku można zainwestować w siatkę plastikową która ,,obsłuży” wszystkie roślinki. Omawiana siatka jest też wykorzystywana jako zapora przeciwśniegowa do ochrony delikatnych roślin. Stawia się ją tak, by podczas odśnieżania nie zawalić ich hałdami, a śnieg dalo się łatwo odgarnąć. Siatka blokuje także częściowo nawiewanie śniegu – kiedy to wiatr roznosi delikatny puch.

Jak widać siatka plastikowa ma duże zastosowanie w ogrodzie. Może chronić rośliny i być dla nich podporą podczas wzrostu, stanowić zagrodę dla zwierzaków, jak i robić za płotek antyśniegowy. To produkt ogrodniczy w który zdecydowanie warto zainwestować, szczególnie że nie kosztuje on wiele i można go długo przechowywać.