Różnice pomiędzy rekuperatorem a wentylatorem grawitacyjnym

Różnice pomiędzy rekuperatorem a wentylatorem grawitacyjnym

7 czerwca 2017 Maszyny i urządzenia 0
wentylator

Rekuperacja nazywana jest wentylacja mechaniczna, która posiada system odzyskiwania ciepła. Tradycyjny typ wentylacji grawitacyjnej oparty jest na zasysaniu powietrza, jakie wytwarzane jest przez kominy. Ma ono jednak wiele wad, jakimi są na przykład: wychładzanie domu oraz wytwarzanie wilgoci w pomieszczeniach, w jakich się znajduje.

Rekuperacja – świeże powietrze bez utraty ciepła

rekuperacjaRekuperator, który jest niczym innym niż wentylatorem mechanicznym swoje działanie opiera natomiast na ciągu powietrza wytwarzanym przez maszynę. Rekuperator jest tak skonstruowany, anu móc kontrolować kierunek ruchu powietrza nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczenia. Odzyskuje on także ciepło z wcześniej nagrzanego lecz zabrudzonego powietrza. Zabrudzenie to może być wilgocią lub nadmierną ilością dwutlenku węgla. Inaczej rekuperacja do biura w Poznaniu służy do wymieniania powietrza w pomieszczeniu na świeże, bez równoczesnej utraty nagromadzonego wcześniej ciepła. Rekuperator stanowi nieodzowną część wentylatora, niektórzy uważają go również za serce rekuperacji oraz wymiennik służący do tego, aby odzyskiwać ciepło z powietrza poddanego wymianie. Jego działanie odbywa się poprzez wciąganie powietrza w dwóch równocześnie z dwóch kierunków.

wentylacjaStrumień pierwszy jest powietrzem czystym, jak i zimnym, natomiast drugi ze strumieni zaciąga powietrze także ciepłe lecz już wilgotne i zanieczyszczone. Obydwa strumienie spotykają się ze sobą w połowie, czyli w urządzeniu zwanym wymiennikiem ciepła. Wymienniki ten jest niczym innym, jak wcześniej opisanym rekuperatorem. Najważniejszym aspektem jest jednak to, iż dwa strumienie przepływają obok siebie lecz się nie mieszają. Każdy z nich płynie w osobnym kanale rekuperatora. Zastosowanie rekuperacji w biurze bądź własnym domu umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza, pozyskiwanego z zewnątrz bez zależności jaka za oknem panuje pora roku, ale również jego zadaniem jest oczyszczanie ogrzewanego powietrza. Rekuperator pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń oraz alergenów, jakie mają niekorzystny wpływ na zdrowie wielu osób. Taki klimatyzator lub wentylator z rekuperacją jest więc doskonałą alternatywą dla zwyczajnego otwierania okien. Wentylatory grawitacyjne, nie są alternatywą dla systemów rekuperacyjnych, ponieważ nie potrzebuje on do swojego działania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń. Swojego działanie opiera jedynie na systemie kominowym.

Wentylacja grawitacyjna jest również mniej efektowna, gdyż są to dziury wybite w murze, natomiast wentylator rekuperacyjny stanowi estetyczne urządzenie. Oby dwa sposoby wentylacji pomieszczeń są prawidłowe, jednakże rekuperator jest bardziej popularny poprzez to, iż oczyszcza powietrze z alergenów wywołujących u wieli osób niechciane i niekorzystne skutki.