Jak odstraszyć gołębie?

Jak odstraszyć gołębie?

9 czerwca 2017 Taras 0
gołębie

Dla każdego posiadacza balkonu, gołębie są problemem z pewnością z tego względu, że pozostawiają na nim odchody. Dodatkowo ptaki są często nosicielami chorób, którymi możemy się także zarazić mając styczność z ich odchodami.

Urządzenia odstraszające gołębie

gołębiePoza tym gołębie mają zwyczaj zakładania gniazd na balkonach, przez co bez przerwy przesiadują na tarasie brudząc go. W związku z tym, by nie dopuścić do przebywania ich na naszym balkonie, warto znaleźć sposoby na ich odstraszenie. Obecnie w sklepach mamy wiele produktów do tego służących. Ptaki te, szczególnie chętnie przylatują na te tarasy, które są mało użytkowane, bowiem by złożyć jajko szukają one miejsca spokojnego. Zatem jeśli nie bywamy często na naszym tarasie samo odstraszanie gołębi może nie wystarczyć. Konieczne jest zainwestowanie w produkty, które uniemożliwią im wstęp. Takimi produktami są np. siatki oraz kolce na ptaki. Oczywiście jest to sposób, który w żadne sposób nie wyrządza krzywdy ptakom. Kolce na gołębie są wystającymi metalowymi drutami, umieszczonymi na plastikowej blaszce, które montuje się na poręczy by uniemożliwić ptakom siadanie na niej. Natomiast siatki na gołębie umieszcza się na umocowanych do sufitu i podłogi haczykach. Siatka w żaden sposób nie zabiera słońca z balkonu, a także nie przeszkadza w jego codziennym użytkowaniu.

balkonyMożliwość jej łatwego demontażu, pozwala np. zamocowanie jej tylko na czas wyjazdu, kiedy to podczas naszej nieobecności ptaki mogłyby założyć gniazdo i znieść jajo. Innymi metodami nie ingerującymi w architekturę balkonu, mającymi na celu jedynie odstraszenie ptaków, jest zainstalowanie ultradźwiękowych odstraszaczy. Generator ultradźwiękowy wytwarza bardzo głośne, podobne do wycia syreny, pulsujące ultradźwięki, które dla wielu zwierząt są odczuwane jako szczególnie dokuczliwe i dlatego w dużej mierze starają się ich unikać. Niektóre produkty dodatkowo stosują wizualizację świetlną uruchamianą przez czujnik ruchu. Koszt takiego urządzenia do około 100-200 zł. Jeśli jednak nie stać nas na taki wydatek, możemy zawsze spróbować odstraszyć ptaki, stosując modele ptaków drapieżnych jak kruk, sokół. Są one dostępne w sklepach w cenach od 20-50 zł. Nie gwarantują jednak one tak wysokiej skuteczności jak siatki na gołębie czy ultradźwiękowe odstraszacze.

Z pewnością warto stosować zabezpieczenia przeciw gołębiom zwłaszcza, jeśli planujemy dłuższy wyjazd. Nawet nie używając na co dzień tarasu, warto zabezpieczyć go przed gołębiami, które zostawiając odchody powodują ryzyko przeniesienia się chorób.