Różne rodzaje lamp – co wybrać dla domu?

Różne rodzaje lamp – co wybrać dla domu?

14 kwietnia 2017 Oświetlenie 0
lampy klasyczne

Różnorodność lamp dostępnych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Bardzo łatwo można, nawet w jednym sklepie, natrafić na lampę odpowiednią do stylowej rezydencji, industrialnego loftu jak i futurystycznie urządzonego mieszkania.

Bogato zdobione  żyrandole i inne lampy

lampy klasycznePrzeciętny Kowalski ma z reguły spore problemy z podjęciem decyzji. Nowoczesność lub klasyka w oświetleniu wnętrz Lampy w naszych domach pełnią role nie tylko czysto użytkowe. Stanowią także ważne dopełnienie reszty wystroju, szczególnie gdy decydujemy się na duże żyrandole lub lampy stojące, które bardzo rzucają się w oczy. Bardzo istotny jest sposób, w jaki oświetlają całe pomieszczenie lub poszczególne jego części, dlatego należy je dobierać przede wszystkim pod tym kątem. W każdym wnętrzu konieczne jest nie tylko ogólne źródło światła, ale też odpowiednie lampy do doświetlenia, na przykład, powierzchni roboczej, miejsca do czytania i tak dalej. Z reguły przydają się też źródła łagodnego, niezbyt intensywnego światła, wystarczającego do pracy przy komputerze lub oglądania filmu, ale nie na tyle jasnego, aby raziło oczy.

lampy klasyczneDobierając lampy należy zwrócić uwagę na ilość żarówek, których wymagają, na styl wykonania, rozmiar oraz użyte materiały. Stalowy żyrandol ze szklanymi kryształkami będzie pasować do zupełnie innego wnętrza niż mosiężna lampka z abażurem z grubego materiału, witrażowym, papierowym lub nawet… koronkowym. Inne wrażenie zrobi też bardzo prosta lampa z dużą, dekoracyjną żarówką, pozbawiona klosza. Oczywiście można próbować wykorzystać typowe lampy do wnętrz klasycznych, jak wspomniany bogato zdobiony żyrandol, do wnętrz nowoczesnych, to jednak wymaga sporego wyczucia stylu. Bezpieczniej będzie postawić na typowe lampy nowoczesne, aby nie stworzyć niestrawnej mieszanki wybuchowej. Jeśli jednak jest taka możliwość, to warto poszukać mniej typowego rozwiązania kwestii oświetlenia, co pozwoli stworzyć wyjątkowy efekt dekoracyjny. A jak należy dobrać ilość i rozmieszczenie lamp dla każdego pomieszczenia? Przede wszystkim należy dobrze się zastanowić nad podziałem przestrzeni na poszczególne części, np. roboczą i wypoczynkową, a następnie zastanowić się, jak mocnego oświetlenia będziemy w nich potrzebować. Czy światło musi padać z gór lub z boku? Czy wystarczy podświetlenie krawędzi lub nietypowe podświetlenie od dołu?

Taka decyzja musi zostać podjęta jeszcze przed remontem, aby można było odpowiednio rozmieścić kable, włączniki i gniazdka. Dzięki właściwemu przemyśleniu tej kwestii codzienne życie będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ nie będziemy mieć problemu z wygodnym wykorzystaniem poszczególnych części pomieszczeń.