Czy można samodzielnie wykonać wiatę drewnianą?

Czy można samodzielnie wykonać wiatę drewnianą?

12 kwietnia 2017 Ogród 0
jednostanowiskowa wiata drewniana

Wiata drewniana jest dobrym sposobem na zadaszenie dla naszego samochodu. Dzięki niej niskim kosztem możemy mieć ochronę auta, jak również przestrzeń pod dachem na inne pojazdy, narzędzia, czy drewno. Wybierając taką wiatę trzeba przede wszystkim wiedzieć jak powinna być ona zamontowana.

Jednostanowiskowa wiata drewniana – potrzebne materiały

jednostanowiskowa wiata drewnianaWiata może być przymocowana do ściany domu, jak również stanowić osobną konstrukcję. Od wyboru zależy wiele rzeczy. Przede wszystkim ilość materiału. Wiata mocowana ma do razu jedną ścianę murowaną i nie trzeba montować także wsporników z tej strony. Wiata samodzielna posiada wsporniki na wszystkich czterech rogach, jak również spadziste lub proste zadaszenie. Taka wiata ma również opcję wykonania ścian z trzech stron. Wtedy potrzebna jest większa ilość drewna, zatem koszty są większe. Takie drewno trzeba potem dobrze dociąć na wysokość. Im większe auto tym wiata musi być większa, na tyle, żeby dało się do niej swobodnie wjechać, jednak nie powinniśmy zostawiać zbyt dużej przestrzeni z żadnej strony, szczególnie z góry. To tak jak z parasolem, jeśli trzymamy do nisko to woda spłynie bo bokach, a jak wyżej to deszcz może nas zmoczyć kiedy zacina pod kątem. Wybierając zakończenie wiaty należy mieć na względzie to, by woda i śnieg dobrze z niego spływały.

wiata z drewnaDach może być dwuspadowy, lub jednospadowy, jednak zawsze ustawiony ze spadkiem. Jednostanowiskowa wiata drewniana mocowana do domu powinna opierać się na metalowych wspornikach. Te są najmocniejsze i są w stanie utrzymać ciężar zadaszenia. Natomiast wiata samodzielna powinna mieć dobrze zamocowane cztery wsporniki na rogach. Takie wsporniki powinny być zabetonowane, dzięki czemu konstrukcja będzie stabilna. Potem można przymocować zadaszenie do wsporników i mocowań. Trzeba je dobrze połączyć, żeby dach nie przesuwał się. Podczas budowy wiaty drewnianej warto także zadbać o zakonserwowanie drewna. Jest to materiał wrażliwy na działanie wody i wilgoci, a także pod wpływem słońca może się odbarwiać. Im lepsze gatunkowo drewno wybierzemy tym lepiej. Szczególnie dobre jest drewno egzotyczne odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Jednak i tu warto zastosować bejce, lakiery czy inne środki konserwujące, dzięki czemu żywotność drewna zostanie przedłużona.

Reasumując, budując wiatę drewnianą jednostanowiskową garażową powinniśmy pamiętać o mocowaniach i wspornikach, jak również o spadzistym dachu. Nie można zapominać o dobrym przygotowaniu drewna przed budową, jak również o dobrym dobraniu wysokości i szerokości wiaty na nasz samochód.