Kostka brukowa – układanie

Kostka brukowa – układanie

24 kwietnia 2017 Ogród 0
kostka brukowa

Kostka brukowa to często wybierany materiał na chodniki i podjazdy. Jest tania i odporna na ścieranie oraz pękanie, nie traci koloru, łatwo się ją czyści. Zalet jest o wiele więcej. Jednak nie w każdym mieście można znaleźć firmę zajmującą się układaniem kostki brukowej, a jeśli już to nie musi to być dobra i tania oferta.

Kostka brukowa na dobrym podkładzie

kostka brukowa Dlatego też warto jest wiedzieć jak układać kostkę brukową samodzielnie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze, a przy tym mieć większą satysfakcję z pracy. Od czego zaczynamy? Na początku potrzebne jest wykonanie wykopu o głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Zależy to od tego na jakim terenie jest kładziona kostka, jak również jaką ma grubość. Na terenie piaszczystym wystarczy płytszy wykop, na glebach podmokłych musi być głębszy. Dodatkowo na bardzo wilgotnej glebie może być konieczność zainstalowania instalacji odwadniającej. Przydatne są korytka betonowe czy odpływy do kanalizacji ściekowej. Na mniej problematycznym terenie wystarczy wyprofilować kostkę tak, by był spadek i woda nie magazynowała się w jednym miejscu. Po wykonaniu wykopu należy ziemię wyrównać i wysypać na nią podsypkę piaskową, a całość ubić, jest to tak zwany proces zagęszczania.

kostka brukowa Wtedy podłoże jest stabilne i równe. Jeśli instalujemy krawężniki to należy to zrobić przez ubijaniem podłoża. Następnie stosuje się podsypkę z piasku i cementu. Cement jest sypki, ale wilgoć ziemi sprawia, że się zwiąże i stworzy równą strukturę. Następnie całość trzeba wypoziomować i wyrównać, żeby powierzchnia była idealnie równa. Teraz kostka brukowa układana w Toruniu może trafić w wyznaczone miejsce. Kostkę układa się jedną koło drugiej jak najbardziej ściśle, jednak nie należy się przejmować przerwami, jakie się między nimi pojawiają, bo zostaną później zniwelowane poprzez piaskowanie fug. Brzegi kostki brukowej się oporuje, czyli stosuje się zaprawę betonową podtrzymującą kształt kostki. Potem całość podłoża się utwardza przy pomocy wibratora powierzchniowego. Na koniec wysypuje się piasek na kostkę brukową i wmiata się go w krawędzie między kostkami. Piasek jest to tego najlepszy, ponieważ łatwo wchodzi we wszelkie szczeliny, a dodatkowo w piasku nie będą wyrastały chwasty, tak jak na ziemi. Piasek to też naturalny materiał, więc jest nieszkodliwy dla roślin ogrodowych.

Tak gotowy chodnik czy podjazd jest gotowy do użytkowania. Można także zastosować zabezpieczenie kostki brukowej, na przykład zwiększając jej odporność na wodę. Nie jest to konieczne, ale może przedłużyć trwałość kostki.