Przestrzenny ogród – jak go zaprojektować?

Przestrzenny ogród – jak go zaprojektować?

7 grudnia 2016 Ogród 0
projektowanie ogrodów

Każdy z nas uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Bliskość natury sprawia, że znacznie szybciej stajemy się gotowi na szereg kolejnych wyzwań jakie niesie nam życie i los. Chociaż nie zawsze jest to łatwe zielone otoczenie, świeże warzywa i owoce i sielski klimat to marzenia wszystkich.

Projektowanie ogrodów i jego elementów

projektowanie ogrodówCzasami niestety nie jest łatwo wyjechać na wielkie wiejskie łąki, szczególnie kiedy w Gliwicach na drugi dzień czekają obowiązki w pracy. Dlatego też osoby posiadające domki jednorodzinne zawsze starają się na tyłach domu zagospodarować zieloną przestrzeń. Służyć ma ona wszystkim domownikom. Dlatego też aby spełnić wymagania oraz potrzeby wszystkich musi być to spora przestrzeń. W takiej sytuacji najważniejszą rzeczą jest rozplanowanie. Od tego jak przebiegnie zakładanie ogrodów oraz jego pierwsza faza zależy jego ogólny wygląd. Wiadomą sprawą jest, że w późniejszym czasie można dokupić różnego rodzaju ozdoby, sprzedawać je po czasie i kupować nowe. Jednak zdecydowanie lepiej jest wykonać jeden i konkretny projekt. Wówczas wszelkie elementy będą spójne a ogród będzie zachwycał nie tylko samych domowników ale przyjaciół i każdego gościa odwiedzającego posesję. Projektowanie ogrodów powinno rozpocząć się od wykonania projektu obejmującego skrajne części ogrodu, czyli okolice ogrodzenia. Warto jest postawić takie rośliny, które będą zasłaniać to, co się dzieje. Czasami ciekawski wzrok sąsiadów oraz osób przechodzących może stać się dyskomfortowy.

projektowanie ogrodówW województwie Śląskim bardzo wiele osób decyduje się na różnego rodzaju tuje w okolicach płotu. Są to rośliny o niezbyt dużych wymaganiach – wystarczy je podlewać zgodnie według zaleceń producenta a one odwdzięczą się trwałością oraz długoletnim żywotem. Profesjonalne projektowanie ogrodów w Gliwicach powinno także zaznaczyć, że na środku powierzchni nie powinno się nic znajdować. Optycznie zmniejsza to wolną przestrzeń i wtedy nie można swobodnie projektować reszty przestrzeni. Jest to problematyczne w szczególnie, kiedy w domu pojawiają się dzieci. Latem przeważnie zakupuje się dmuchany basen a także różnego rodzaju akcesoria do zabawy jak piaskownica czy mały plac zabaw. Gdy na środku znajduje się element zamontowany na stałe powstaje nagle problem, ponieważ pewne elementy już nie pasują, nie wchodzą. Gdy są to rośliny można naturalnie je przekopać, jednak znajdowanie nowych miejsc dla nich nie zawsze przynosi efekt. W przestrzennym ogrodzie jest dużo zieleni.

Dzięki temu nasze oczy oceniają ogród na znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Tym bardziej, gdy za płotem także jest zielono.