Pożar w różnych miejscach – co jest najważniejsze?

Pożar w różnych miejscach – co jest najważniejsze?

13 lipca 2017 Bezpieczeństwo 0
pożar

Pożar może przydarzyć się w różnych miejscach, od domu, przez szkoły i sklepy, kończąc na fabrykach i magazynach. Najczęściej wystarczy iskra spowodowana przez wadliwie zaizolowaną instalację elektryczną, niezakręcona kuchenka gazowa, czy niedopałek papierosa i już ogień może zająć cały budynek.

Gaszenie pożaru gazem

pożarWszędzie warto jest montować systemy sygnalizacji pożarowej, jak i zintegrowane systemy gaszące. Na pewno także są ogólne zasady bezpieczeństwa, które sprawdzają się wszędzie. Należy zachować spokój, nie panikować, nie otwierać okien i drzwi przez które do pomieszczenia dostanie się więcej tlenu, lepiej jest iść blisko podłogi, bo ciepłe powietrze unosi się ku górze. Jednakowoż w zależności od miejsca zachowanie, jak i metoda gaszenia pożaru może się różnić. W końcu inaczej wygląda praca w laboratorium, inaczej w firmie IT, a inaczej w szkole. Zacznijmy od domów i mieszkań, choć zasady dotyczą także szkół i dużej ilości budynków handlowo-usługowych. Tutaj najważniejsze jedynie nasze bezpieczeństwo. Trzeba zadbać o siebie, swoją rodzinę oraz swoje zwierzaki. Rzeczy materialne nie maja tutaj znaczenia, szczególnie jeśli pożar jest znaczny. Inaczej to może wyglądać w przypadku firm technologicznych zajmujących się sprzętem komputerowym.

pożarTutaj do gaszenia pożaru wykorzystywany jest najczęściej gaz FM 200, który w sposób skuteczny i szybki gasi ogień i zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Jednak ze względu na dużą ilość elektroniki warto jest o nią zadbać. Nie chodzi tu tylko o straty materiale, ale także o to, że elektryka może spowodować powiększenie się pożaru. Podzespoły nie są tak mocne, żeby w kontakcie z wodą lub ogniem nie doszło do zwarcia. Pożar jest także niezwykle niebezpieczny w miejscach gdzie przetwarza się lub składuje środki wybuchowe oraz łatwopalne. Tutaj nie można myśleć jedynie o sobie i ewakuować ludzi. Należy zrobić wszystko, żeby niebezpieczne substancje zostały wyniesione z budynku lub zostały w inny sposób zabezpieczone np. schowane w pancernym pomieszczeniu. Ich styczność z ogniem spowodować może wybuch całego budynku i znaczące powiększenie się pożaru na sąsiadujące budynki. Wtedy nie będzie czego ratować, a gaszenie pożaru ma jedynie na celu dogaszenie pogorzeliska, by nie stanowiło zagrożenia.

Również o przedmioty i wyposażenie trzeba zadbać kiedy pożar dosięgnął laboratorium lub szpital, bo tam może dojść do chemicznego lub biologicznego skażenia środowiska naturalnego wokół budynku. Jak widać nie zawsze można martwić się jedynie o ludzi podczas pożaru, czasem trzeba patrzeć na sytuację szerzej i ratować także to, co znajduje się wokół budynku.