Dlaczego warto zainwestować w rekuperator?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperator?

11 lipca 2017 Dom 0
rekuperacja

Budowa własnego domu to spora inwestycja, jedna z tych, które rzadko idą zgodnie z planem, wymagają większego wkładu finansowego niż ten pierwotnie zakładany, a do tego trzeba ich nieustannie doglądać, aby sprawdzać, czy wszystko wykonywane jest jak należy.

Rekuperacja i zdrowy mikroklimat

rekuperacjaTo dość czarny scenariusz, ale realny – zbudowanie oraz wyposażenie domu to spory koszt, a wiele osób stara się na tym zaoszczędzić jak tylko to możliwe. To całkowicie zrozumiałe, ale pozbawione większego sensu, gdyż jest to inwestycja na wiele kolejnych lat, a niedociągnięcia, braki i błędy z okresu budowy będą się mściły później. Jednym z takich problemów bywa problem z dobrą wentylacją, który dotyczy nowych budynków z energooszczędnych materiałów. Są one bardzo szczelne, ale równocześnie nie działa w nich dobrze wentylacja grawitacyjna. O ile nie jest to problem latem, gdy można otwierać okna, to jednak zimą odpowiednie wietrzenie staje się problemem, gdyż wraz ze świeżym powietrzem do środka wpada zimno. Dlatego zamiast oszczędzać, należy inwestować w odpowiednie technologie, dzięki którym dom będzie maksymalnie komfortowym miejscem, a także zdrowym dzięki dobremu mikroklimatowi.

rekuperacja Taką technologią jest technologia rekuperacji, która zyskuje, zasłużenie zresztą, coraz większą popularność. Sprawny rekuperator pozwala na ok. 90% odzysku ciepła i jego ponowne wykorzystanie, a ponadto przez całą dobę dostarcza do domu świeże, już ogrzane powietrze. Dzięki temu nie ma już potrzeby wietrzenia poprzez otwieranie okien. Ogranicza to dostawanie się do wnętrza kurzu, owadów i pyłków, co ma ogromne znaczenie dla alergików. Powietrze w systemie rekuperacji przechodzi przez filtry, które usuwają z niego zanieczyszczenia, jak wspomniane pyłki, a także mogą utrzymywać odpowiednią wilgotność. Działająca w taki sposób sprawna rekuperacja w Częstochowie czy dowolnym innym miejscu pozwala na tworzenie zdrowego, korzystnego mikroklimatu we wnętrzu domu, co przekłada się na znacznie wyższy komfort życia. Odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza i wody pozwala na wstępne ogrzanie świeżego powietrza i wody użytkowej, co ogranicza zużycie energii, a także sprawia, że świeże powietrze ma przyjemną temperaturę. Rekuperacja jest najlepszym i najsprawniejszym sposobem na dostarczanie czystego powietrza do domu przez cały dzień i sprawdza się przez cały rok.

Intensywność działania całego systemu można regulować, aby dopasować ją do liczby osób, które przebywają w budynku, co niewątpliwie jest kolejną zaletą i przydaje się w codziennym użytkowaniu.