Jak najskuteczniej przeprowadzić obróbkę wyrobów pokrytych rdzą?

Jak najskuteczniej przeprowadzić obróbkę wyrobów pokrytych rdzą?

20 lipca 2017 Przemysł 0
cięcie wodą

Obróbka przedmiotów pokrytych rdzą przysparza wielu problemów – musimy najpierw oczyścić przedmiot z zanieczyszczeń, aby móc poddać go cięciu. Jest to konieczne przy wielu metodach obróbki, jednak nie każdy wie, że wśród sposobów cięcia znajduje się też taki, który można zastosować od razu, bez oczyszczania przedmiotu.

Cięcie wodą twardych tworzyw

cięcie wodąTo cięcie wodą w dobrej cenie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest bowiem niski koszt usługi – cena nie jest zaporowa, dzięki czemu nie poniesiemy dużych nakładów pieniężnych przy obróbce. Cięcie wodą to metoda całkowicie ekologiczna – podczas pracy nie powstają odpadki niebezpieczne, groźne opary ani spaliny, w związku z czym nie musimy martwić się o zanieczyszczanie środowiska. Podstawowym środkiem używanym podczas tej obróbki jest oczywiście woda – czasem jeszcze wzbogacona o środek ścierny. Sam silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem sprawdza się w przypadku obróbki materiałów miękkich i cienkich. Wówczas sama woda pozwala na wykonanie szybkich, precyzyjnych cięć. Jednak firmy proponujące cięcie wodą w dobrej cenie zapewniają, że metoda ta może być wykorzystywana także przy pracach na twardych tworzywach. To wówczas wykorzystuje się środek ścierny taki jak garnet – dzięki niemu możliwe są dokładne cięcia kamienia, metali kolorowych i ich stopów, stali nierdzewnej i węglowej o grubości nawet 20 centymetrów.

cięcie wodąRozpędzenie garnetu do prędkości dźwięku daje efekty w postaci niezwykle precyzyjnych cięć. Cięcie wodą w dobrej cenie sprawdzi się także przy obróbce przedmiotów z tworzyw sztucznych i gumy, drewna oraz materiałów drewnopodobnych, gresu, ceramiki, jak również szkła i poliwęglanu. Firmy proponujące cięcie wodą w dobrej cenie w swoim wyposażeniu posiadają zazwyczaj stoły o naprawdę dużej powierzchni roboczej, dzięki czemu możliwe jest równoczesne prowadzenie obróbki kilku przedmiotów – to zdecydowana oszczędność czasu. Profesjonalne wyposażenie techniczne umożliwia uzyskanie jak najlepszych efektów – obróbka jest przeprowadzana z powodzeniem nie tylko wtedy, kiedy uzyskany kształt wyrobu jest prosty, ale także wówczas, gdy poziom skomplikowania jest o wiele wyższy – wycinanie jest zawsze dokładne niezależnie od tego, jaki kształt ma być uzyskany.

Cięcie wodą w dobrej cenie wygrywa z innymi metodami także dlatego, iż podczas prowadzonej pracy nie powstają naprężenia ani odkształcenia materiału, co zdarza się na przykład w przypadku obróbki laserowej. Cięcie wodą w dobrej cenie zapewnia nam gładką powierzchnię i równe krawędzie obrabianego przedmiotu.