Materiały używane we współczesnym kamieniarstwie

Materiały używane we współczesnym kamieniarstwie

22 kwietnia 2023 Przemysł 0
wydobycie kamienia

Jednym z najstarszych rodzajów rzemiosła jest kamieniarstwo. Może ono przybrać formę artystyczną lub użytkową. Niejednokrotnie obie te funkcje są ze sobą łączone, na przykład podczas wykonywania pomników nagrobnych. Kamieniarze zajmują się zarówno wydobyciem, jak i obróbką kamienia.

Bloki kamienia wydobywane są w kamieniołomach

kamieniarstwo na śląskuIch obróbka odbywa się w zakładach kamieniarskich. Usługi kamieniarskie wykorzystuje się w budownictwie, meblarstwie, dekoratorskie oraz podczas produkcji nagrobków. Podczas produkcji blatów, schodów, płyt tarasowych czy nagrobków wykorzystuje się naturalne kamienie. Pod względem estetyki i luksusu wyróżnia się marmur. Jest to skała metamorficzna, a więc przeobrażona. Ma charakterystyczny wygląd poznaczony żyłkami. Najpopularniejsze marmury wydobywane są we Włoszech i Chorwacji. Ich obróbkę można zamówić na przykład na Śląsku. W Polsce marmur wydobywa się w Sudetach. Są to dwie popularne odmiany: Biała i Zielona Marianna. Śląscy kamieniarze wykonują z marmuru elementy przeznaczone do wnętrz budynków. Do zewnętrznego zastosowania bardziej nadaje się granit – polimineralna skała o niskiej nasiąkliwości. Posiada on charakterystyczną porowatą strukturę, co sprawia, że jest dla kamieniarzy prosty w obróbce i wydobyciu.

wydobycie kamienia Obecne kamieniarstwo na Śląsku posiada szeroką ofertę: artystycznie zdobione nagrobki, kuchenne i łazienkowe blaty, elementy wykończeniowe do robionych na zamówienie mebli, płyty tarasowe i elewacyjne, słupy ogrodzeniowe i schody. Oprócz granitu i marmuru wykorzystuje się także inne materiały, na przykład bazalt. Jest to magmowakała o wysokiej odporności mechanicznej. Wydobywa się go na całej powierzchni planety. Ze względu na wysoką wytrzymałość na nacisk, śląscy kamieniarze wykonują bazaltowe elementy konstrukcyjne, a także przerabiają go na potrzeby przemysłu. Z bazaltu można zrobić tłuczeń drogowy, kostkę brukową lub płyty chodnikowe. Śląscy kamieniarze oferują bazaltowe płytki, które są polerowane, fakturowane lub łupane. Do wykonywania dekoracyjnych elementów kamieniarze mogą wykorzystać alabaster. To minerał gipsowy lub kalcytowy. Ponieważ jest częściowo transparentny, nadaje się do wykonywania kloszy lamp i parawanów.

W kamieniarstwie wykorzystuje się go także do wykańczania mebli. Kamieniarze artystyczni wykorzystują alabaster do wykonywania rzeźb i ozdobnych dzieł sztuki. W trakcie swojej pracy kamieniarze wykorzystują narzędzia ręczne, elektronarzędzia oraz numeryczne obrabiarki. Kamienie można ciosać, łupać, szlifować, polerować, ścierać, nawiercać czy frezować.