Lasery i metody cięcia

Lasery i metody cięcia

21 grudnia 2017 Usługi 0
cięcie laserem

Fachowa obróbka materiałów wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. W przypadku sklejki, do jej cięcia najlepiej sprawdzają się maszyny wykorzystujące technologię laserową. Oczywiście laser sprawdza się nie tylko przy lekkiej sklejce, ale też przy o wiele mocniejszych materiałach, jak na przykład stal i różnego rodzaju metale nieżelazne.

Jakie materiały można ciąć laserem?

cięcie laseremZa pomocą lasera można z powodzeniem obrabiać także materiały o nierównej fakturze jak tkaniny czy drewno. Obecnie technologia laserowa stała się bardzo popularna – wykorzystuje ją między innymi przemysł motoryzacyjny czy lotniczy, przemysł tekstylny, a także oczywiście branża metalurgiczna. Wszystko dlatego, że nowoczesna technologia laserowa dysponuje wieloma ciekawymi rozwiązaniami – firmy mogą wybierać spośród szerokiej gamy laserów CO2, laserów diodowych oraz specjalnych laserów na ciele stałym. Dokładne cięcie sklejki laserem odbywa się najczęściej za pomocą urządzenia CO2 – tutaj światło lasera wytwarzane jest z gazu złożonego z azotu, helu oraz CO2. Producenci proponują lasery, które posiadają dodatkowe opcje – np. funkcję chłodzenia dyfuzyjnego, dzięki czemu można znacznie poprawić parametry pracy. Jeśli chodzi o inne typy laserów, to na przykład wspominane lasery diodowe uważane są za najbardziej ekonomiczne, jednak specjaliści zwracają uwagę na niską jakość wiązki – według nich jest ona jednak wystarczająca do przeprowadzenia utwardzania, lutowania czy spawania materiałów.

cięcie laseremLasery na ciele stałym – to z pewnością brzmi o wiele bardziej nietypowo i nie każdy z nas mógł zetknąć się z urządzeniami tego typu. Nic dziwnego, to najdroższa technologia. Wykorzystuje ona syntetyczne kryształy granatu itrowo-aluminiowego, a wiązka światła jest prowadzona światłowodem. W ofertach producentów dostępne są takie lasery prętowe oraz dyskowe. Każdy charakteryzuje się wysoką precyzją działania, dlatego lasery na ciele stałym wykorzystywane są przede wszystkim do prac mikrospawalniczych, których nie wykonalibyśmy tak dobrze za pomocą lasera diodowego. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że istnieją różne metody cięcia. Jeśli chodzi o dokładne cięcie sklejki laserem, to najlepiej sprawdza się tutaj cięcie metodą sublimacji, a to dlatego, że materiał ten nie potrzebuje temperatury topnienia, jak to ma miejsce przy stali czy metalach nieżelaznych.

Podczas metody sublimacji wykorzystuje się gaz tnący, najczęściej azot lub argon. Oczywiście rodzaj gazu dobiera się w zależności od materiału. Na przykład, niektóre materiały mogą być cięte nawet za pomocą czystego tlenu. Warto zwrócić uwagę na to, że im czystszy gaz, tym możemy liczyć na wyższą prędkość cięcia.