Działanie i zalety rekuperacji

Działanie i zalety rekuperacji

10 grudnia 2017 Dom 0
Rekuperacja

Budownictwo bardzo szybko posuwa się do przodu, wynajdywane są coraz to nowsze rozwiązania, które jak dowiadujemy się od ekspertów w branży budowlanej, stają się wręcz obowiązkowe w nowych konstrukcjach. Jest to jedna z gałęzi gospodarki, która rozwija się niebywale szybko i bardzo duży wpływ mają na nią inne kraje.

Rekuperacja i systemy w budownictwie

RekuperacjaCzęsto różne rozwiązania przychodzą do nas zza granicy naszego państwa i bardzo szybko je adaptujemy. Chociażby przykładem mogą być wielkie, szklane wieżowce, które są typowo zachodnimi budowlami, a jednak powstają u nas coraz to częściej, gdyż stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem nowoczesności i zaawansowania branży budowlanej w danym państwie. Jednak jest to tylko przykład w skali makro, nowoczesne budownictwo w skali mikro jest także zalewane masą nowych rozwiązań. Chociażby niezwykle ważna okazuje się być skuteczna rekuperacja, gdzie kiedyś ograniczano się do wyciągu w toalecie i kuchni, to dziś całe domy połączone są jednym, wielkim systemem wentylacji. Jednak jest to rozwiązanie bardzo dobre, pozwala ono na posiadanie ciągle świeżego, ciepłego powietrza bez potrzeby otwierania okien. W momencie gdy rekuperacja działa w domu na wysokim poziomie, straty ciepła są praktycznie minimalne, dlatego też jest to ogromna oszczędność na ogrzewaniu. Jak nam wszystkim wiadomo, paliwa używane do ogrzewania w domach do tanich zdecydowanie nie należą.

RekuperacjaJednakże dobrze działająca rekuperacja nie ogranicza się tylko do utrzymywania świeżości i temperatury powietrza. Ma ona ogromną ilość pozytywnych zastosowań, które poprawiają jakość powietrza w każdym domu. Przede wszystkim pomieszczenia wentylowane pod systemem rekuperacyjnym mają zdecydowanie mniej wilgoci w powietrzu i zapachy z powietrza są bardzo szybko usuwane, co jest bardzo przydatne w kuchniach i łazienkach. Takie usuwanie wilgoci przeciwdziała osadzaniu się wilgoci na szybach właśnie w tych pomieszczeniach. Dodatkowo w pomieszczeniach takich osadza się zdecydowanie mniej kurzu, a w powietrzu jest mniej bakterii, roztoczy i zanieczyszczeń z zewnątrz. Także dzięki tym czynnikom nasze pranie i podłogi wyschną zdecydowanie szybciej. Ze względu na to, że z zainstalowanym tym systemem wentylacji nie musimy otwierać okien, latem i wiosną nie napotkamy w środku owadów, oraz do środka nie dostaną się pyłki, co może być wręcz zbawieniem dla wielu osób z alergią wziewną.

Systemy tego typu można dowolnie kontrolować, zwiększać i zmniejszać przepływ, włączać i wyłączać w dowolnym momencie, czy nawet podłączyć do systemu interaktywnego domu i czujników wilgoci, oraz dwutlenku węgla co pozwoli na pełne zautomatyzowanie takiego systemu.