Jak działa rekuperacja w praktyce?

Jak działa rekuperacja w praktyce?

28 listopada 2016 Dom 0
rekuperacja

Nowoczesne budownictwo oznacza nowoczesne technologie, których najważniejszym zadaniem jest podnoszenie komfortu życia i pracy osób, które w tych budynkach przebywają, a także znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania i użytkowania budynku, przy równoczesnym zmniejszeniu jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Rekuperacja jest bardzo przydatna

rekuperacjaNajbardziej zauważalne jest to w idei domów pasywnych i energooszczędnych czy też domów autonomicznych, których niezależność z definicji wymaga np. energooszczędności. Jedną z technologii, które pozwalają to osiągnąć, jest rekuperacja. Jej zastosowanie pozwala na oszczędzenie ok. 50% energii potrzebnej do ogrzania domu. Wszystko zależy od skuteczności rekuperatora oraz od wielkości strat ciepła przez drzwi, okna, komin i tak dalej. Skuteczna izolacja budynku zmniejsza w znacznym stopniu straty ciepła i pomaga oszczędzić na ogrzewaniu. Przekłada się to więc na znacznie niższe koszty użytkowania budynku i pomaga w jego większym uniezależnieniu od zewnętrznych dostaw energii cieplnej. Rekuperacja to nie tylko niższe koszty ogrzewania. Przede wszystkim polega ona na stałej wymianie powietrza, dlatego też przez całą dobę powietrze w budynku jest czyste i ogrzane (ciepłem ze zużytego powietrza i wody). Jest też dodatkowo odfiltrowane z zanieczyszczeń, kurzu oraz zapachów.

Najbardziej przydatne jest to w sezonie grzewczym, gdy konieczność otwierania okien do wywietrzenia budynku generuje duże straty ciepła, ale również latem bywa przydatna. Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła rekuperator może również ochładzać powietrze latem. Sprawia to, że przez cały rok w budynku panuje optymalna temperatura i utrzymany jest korzystny mikroklimat, z właściwym, zdrowym poziomem wilgoci. Dla osób, które przebywają w takim miejscu, oznacza to wyższy komfort życia i pracy oraz dobry wpływ na zdrowie. Istotne jest także i to, że użytkownik ma możliwość ustawienia działania rekuperatora według bieżących potrzeb: na przykład, jeśli standardowo w budynku przebywa tylko kilka osób, nie ma potrzeby, aby rekuperator pracował z pełną mocą. Za to w czasie, gdy zbiera się w nim więcej osób, można zmienić ustawienia pracy, aby dopasować je do realnego zużycia powietrza w pomieszczeniach.

Wybierając rekuperator należy kierować się opiniami użytkowników o urządzeniach i firmie montażowej, ponieważ niska jakość urządzenia oznacza jego mniejszą skuteczność. Najłatwiej wybrać odpowiednią firmę i rekuperator w dużym mieście, takim jak Poznań, gdzie większa konkurencja wpływa na niższe ceny oraz wysoką jakość świadczonych usług.

Czytaj więcej na: http://paulus-rekuperatory.pl