Jak dbać o felgi, czy warto je zmieniać?

Jak dbać o felgi, czy warto je zmieniać?

27 września 2017 Garaż 0
folie przeciwsłoneczne wrocław

Felgi samochodowe to coś, do czego wiele osób nie przywiązuje wielkiej uwagi. Są to dosyć małe elementy, które nie rzucają się w oczy. Nie mają one też wielkiej funkcji w samochodzie. Osłaniają trochę oponę oraz części schowane za nimi, na przykład układ hamulcowy. Felgi występują w dwóch głównych wersjach.

Spray, czyli farba do felg

spray do felgSą to felgi aluminiowe lub stalowe. Aluminium jest tańszym rozwiązaniem. Takie felgi są lekkie, lśniące, mają szaro-srebrny kolor. Na pewno są bardziej estetyczne, niż felgi stalowe. Te nie mają tylu kształtów, co aluminiowe, w dodatku ich ciemny kolor i kształt nie wyglądają atrakcyjnie. W dodatku są droższe, niż ich konkurentki. Jednak stal jest nieporównywalnie trwalsza od aluminium. Zatem takie felgi nie będą się odkształcać. Aluminiowe mogą się rysować, a nawet pękać, poza tym są nieco inaczej przymocowane do koła, więc łatwiej jest je uszkodzić czy stracić, niż felgi stalowe, które są nieco wgłębione. Jednak wszystkie felgi można zmienić, trzeba tez o nie dbać. Jednym z zabiegów ,,pielęgnacyjnych” jest mycie. Felgi brudzą się nie tylko od błota, który zalega na ziemi, ale także od pyłu z klocków hamulcowych, które się ścierają przy każdym hamowaniu.

spray do felgPiasek czy sól mogą rysować felgi, więc warto dbać o czystość regularnie. Jeśli pojawiają się zarysowania na felgach czy też ich kolor nam nie odpowiada to przydatny będzie spray do felg. Jest to rodzaj farby w aerozolu, która jest bardzo łatwa w użyciu. Wystarczy wymontować taką felgę, popsikać ją farbą i poczekać aż wyschnie. Dałoby się to też robić bez demontażu, jednak wtedy można by zabrudzić oponę lub karoserię. Taki spray można kupić bez problemu w sklepie motoryzacyjnym. Poza standardowymi kolorami, takimi jak srebrny i czarny, można zastosować też bardziej wyraziste kolory, np. do podkreślenia kształtu felgi czy jej zagłębień. Poza samą felgą można wymieniać także ich śruby. Są to standardowe produkty, które mają za zadanie jedynie trzymać felgę, istnieją również specjalne śruby antykradzieżowe, które można odkręcić tylko specjalnym kluczem. Śruby nie muszą być szare i nudne.

Dostępne są w różnych kolorach, takich jak zielony, niebieski, czy czerwony. Dzięki temu można dobrać ich odcień pod kolor karoserii. Jak widać, felgi samochodowe mogą mieć różne kształty i kolory. Nawet jeśli kupujemy standardowe produkty, to możemy je łatwo odświeżyć, poprzez stosowanie sprayu do felg lub kolorowych śrub mocujących. Warto jest znać takie sposoby, zamiast od razu wymieniać felgi do naszego samochodu na nowe.