Rozbiórka budynku – co zrobić z uzyskanym gruzem?
Gruz to materiał odpadowy, który może być jednak ponownie wykorzystywany. Na gruz składają się stare, popękane cegły, dachówki, pustaki, kafle, a przede wszystkim pokruszony beton. Najwięcej gruzu uzyskuje się podczas rozbiórek budynków nienadających się już do użytkowania.
Jak szybko pozbyć się gruzu?
Z racji tego, że gruz przeznaczony jest do recyklingu, powinien być przechowywany w określony sposób. Prowadząc wyburzanie budynku, nie można umieszczać tego typu odpadów budowlanych w zwykłym śmietniku. Firmy, które oferują wywóz gruzu, proponują podstawienie specjalnych kontenerów przeznaczonych właśnie na śmieci powstałe podczas rozbiórki. Jeżeli zależy nam na tym, aby zachować porządek na placu, na którym prowadzimy prace, wybierzmy firmę, która zapewnia krótki czas realizacji usługi – to znaczy taką, która może nam podstawić kontener nawet następnego dnia po złożeniu zamówienia. W przypadku rozbiórki, jeżeli mielibyśmy czekać na to na przykład tydzień, wówczas na placu wokół wyburzanego budynku nie można by już dostrzec powierzchni ziemi – wszystko przykrywałby gruz. Jeżeli zaś kontener zostanie podstawiony w momencie rozpoczęcia robót, wtedy na bieżąco będziemy mogli pozbywać się gruzu i ostateczne sprzątanie placu będzie mniej pracochłonne.
Przed zamówieniem kontenera, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadamy odpowiednią ilość miejsca na placu, aby umieścić tam zbiornik – w sytuacji, gdy na terenie prac znajdują się jakieś przeszkody, kierowca ciężarówki transportującej kontener może odmówić współpracy – to do nas bowiem, nie do niego, należy właściwe przygotowanie terenu pod zbiornik. Istotną kwestią jest też szerokość podjazdu na teren – jeżeli brama będzie zbyt wąska i ciężarówka nie zmieści się w niej, wówczas również kontener nie zostanie nam dostarczony. Zapewnienie odpowiednich warunków dla przejazdu pojazdu to obowiązek klienta. Gdy już kontener znajdzie się na naszym terenie – możemy umieszczać w nim odpady budowlane przez czas, który został określony w budowie. Wywóz gruzu nastąpi dopiero po upływie tego czasu. Zebrany materiał zostanie przekazany do recyklingu – może być zastosowany między innymi do wykonywania podbudów chodników i dróg, do budowy fundamentów, jak i do tworzenia mieszanek asfaltowych i betonowych. Kruszywo pochodzące z recyklingu może z powodzeniem zastąpić największe frakcje kruszywa w betonach zwykłych.
Gruz recyklingowy wykorzystuje wiele firm budowlanych, które w ten sposób mogą zmniejszyć nieco koszty prowadzenia prac, utrzymując bez zmian poziom oferowanych przez siebie usług.