Hala przemysłowa – co jest ważne?

Hala przemysłowa – co jest ważne?

29 listopada 2017 Przemysł 0
hala przemysłowa

Hala przemysłowa to miejsce, w którym mogą znajdować się maszyny fabryczne, może to być magazyn, centrum przeładunkowe. Hala stalowa jest szybka w budowie i stabilna, dzięki czemu jest wykorzystywana także jako sklepy budowlane, czy miejsca garażowe dla wielkich firm transportowych. Jednak co jest najważniejsze podczas budowy i projektowania takiej hali? O jakich elementach nie można zapominać?

Budowa i wyposażenie hali przemysłowej

hala przemysłowaNa pewno liczą się tu stabilne fundamenty. To na nich trzyma się cała konstrukcja takiej hali. Wylewka betonowa musi być zabezpieczona przed działaniem wody, jak również w niej zakotwiczone zostają podstawy hali przemysłowej. Sama blacha musi być zabezpieczona przed rdzą. Do tego stosuje się specjalne zabezpieczenia antykorozyjne, nakładane podczas produkcji blachy. Można je jednak zastosować także po budowie hali, co nada jej jeszcze lepszego zabezpieczenia. Każda hala stalowa powinna być ogrzewana. Między dwoma warstwami blachy ,,montowana” jest pianka poliuretanowa albo wełna mineralna. Dzięki temu budowa idzie szybciej, a ściany od razu są zabezpieczone przed działaniem chłodu. Fachowo zaprojektowane hale przemysłowe posiadają najczęściej bardzo mocne oświetlenie. Sufit hali jest o wiele wyżej położony niż w przypadku domu.

hala przemysłowaNawet jeśli stosowane są widzące lampy na długim kablu to i tak źródło światła znajduje się wysoko nad ziemią. Dlatego też stosuje się lampy ledowe o dużej mocy. Ledy są bardziej wytrzymałe i energooszczędne, idealne do pomieszczeń przemysłowych. Dają jasne, mocne światło. W hali warto zadbać również o akustykę. W dużym pomieszczeniu, które nie jest przedzielone ścianami, a co najwyżej regałami dźwięk może się bardzo rozchodzić. Szczególnie, jeśli w środku znajdują się maszyny przemysłowe, które głośno pracują. Akustyka jest ważna wewnątrz, by pracownicy mogli dobrze się słyszeć, jak i na zewnątrz, by hałas nie przeszkadzał firmom znajdującym się w otoczeniu hali. Stosuje się tu na przykład wygłuszające maty, które mogą być montowane zarówno na ścianach, jak i na podłodze hali. Przy pomieszczeniu biurowym można zastosować także specjalne ekrany pochłaniające dźwięk. Są one nie tylko praktyczne, ale i estetyczne, więc idealne do biura.

Budując halę przemysłową, warto jest także zadbać o odpowiednie wyposażenie. Najlepsze są tu wyroby wykonywane ze stali lub innego twardego metalu, który nie będzie się giął ani odkształcał. Z metalu mogą być zarówno regały magazynowe, jak części do odbojnic, bram, drzwi. To bardzo trwały materiał, idealny do zastosowań przemysłowych.