Dlaczego domy drewniane cieszą się taką popularnością?

Dlaczego domy drewniane cieszą się taką popularnością?

2 stycznia 2018 Dom 0
dom drewniany

Zanim zaczęto stawiać domy z cegły, na każdej wsi znajdowały się domy drewniane – to dlatego, że materiał ten charakteryzują bardzo dobre parametry techniczne. Odpowiednio zaimpregnowany, odznacza się trwałością i odpornością na negatywne czynniki zewnętrzne (nie tylko atmosferyczne, ale też na przykład wpływ owadów czy insektów).

Korzyści wynikające z budowy domów z drewna

dom drewnianyPonadto zapewnia właściwe ciepło, które jest niezbędne do zamieszkania budynku. Choć budowa domów z tego budulca została wyparta przez cegłę niemal w całej Europie, niektóre kraje – na przykład te leżące w krainie skandynawskiej – nadal stawiają przede wszystkim na drewno. To dlatego, że wykazuje ono bardzo dobre cechy izolacyjne, a ponadto dostęp do niego jest bardzo łatwy. U nas, w Polsce, z drewna wykonuje się najczęściej domki letniskowe, gdyż dzięki temu materiałowi można uzyskać miły klimat, ale powoli do łask wracają zwykłe, duże, jednorodzinne domy z drewna. To dlatego, że istotnym trendem staje się ekologia oraz energooszczędność, a więc domy z drewna sprawdzają się tutaj znakomicie. Jak wskazuje każdy ceniony producent domów drewnianych z Warszawy, takie budynki mają wiele zalet. Przede wszystkim drewno to surowiec naturalny – a więc mikroklimat w pomieszczeniach będzie również całkowicie naturalny – drewno samo reguluje sobie swoją wilgotność, a przy tym wydziela olejki eteryczne, które mają korzystny wpływ przede wszystkim na alergików.

dom drewnianyMimo dobrego wpływu na zdrowie, za największą zaletę uważa się przede wszystkim krótki czas budowy – takie domy najczęściej są modułowe, a więc złożone z „części”, wyprodukowanych w fabryce. Na miejsce, w którym ma powstać dom, przywozi się takie gotowe elementy, a ich montaż trwa raptem kilka tygodni, nie dłużej jednak niż miesiąc. To wielka różnica w porównaniu z domami z cegły i betonu, które czasami powstają nawet przez rok, albo i dłużej. Choć niektórzy mogliby się obawiać, że takie prefabrykowane domy są mniej solidne od tych powstających tradycyjną metodą, nie jest to prawdą. Domy modułowe charakteryzuje podobnie wysoka jakość wykonania. W fabryce wszystko poddawane jest ścisłej kontroli, nie ma więc możliwości wypuszczenia bubla – każdy element musi być prawidłowo wykonany, gdyż od niego będzie zależeć późniejsze bezpieczeństwo każdego z domowników.

Istotną kwestią jest też mały ciężar domu – dzięki lekkiej konstrukcji możliwe jest ograniczenie wielkości fundamentów, co z pewnością wpłynie na koszt stawiania takiego budynku. Decydując się na dom drewniany, zdecydowanie zyskujemy i oszczędzamy.