Czy szybka budowa domu z bali jest kosztowna?
Rozpatrując różnego rodzaju możliwości związane z budową własnego budynku o charakterze mieszkalnym, dla zdecydowanej większości osób jednym z kluczowych czynników jest ostateczny, przewidywany koszt całej inwestycji.
Budowa domu z bali na zamówienie
Wiadomo, że końcowa cena jaką zapłacimy za wybudowanie domu jest uzależniona od wielu różnych czynników, które mogą przyczynić się do jej podniesienia lub obniżenia. W ostatnim czasie na popularności zyskuje budowa domów drewnianych projektowanych na indywidualne zamówienie klientów. Tego rodzaju domy są postrzegane jako stosunkowo tanie. Oczywiście domy z drewna wymagają przede wszystkim wysokiej jakości budulca oraz sprawnej ekipy, która posiada doświadczenie w budowach i przebudowach domów wykonanych z drewna. To właśnie o rzetelnego wykonania projektu uzależniony jest końcowy rezultat. W kontekście materiału budowlanego, warto wspomnieć o tym, że ceny drewna są w znacznej mierze uzależnione od uwarunkowań lokalnych i regionalnych. W niektórych częściach kraju drewno budowlane może być dosyć kosztownym materiałem, a w innych korzystanie z zasobów drewna nie będzie nakładać na nas konieczności ponoszenia zbyt dużych obciążeń finansowych.
Warto zrobić dobre rozpoznanie na rynku i porównać ceny poszczególnych tartaków oraz składnic materiałów budowlanych, aby szybka budowa domu z bali była opłacalna. Trzeba jednak przyznać, że w zdecydowanej większości przypadków tartaki stanowią najlepsze źródło drewna ze względu na dobry stosunek ceny do jakości drewna oraz bezpośrednią możliwością zamówienia elementów o konkretnych wymiarach. Wiadomo, że domy z drewna wymagają elementów elementów o określonych wymaganiach technicznych. Pomimo tego, że zawsze istnieje możliwość docięcia poszczególnych partii na miejscu budowy to jednak lepiej zaoszczędzić czas i nabyć drewno, które będzie jak najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań oraz wymogów stawianych przez projekt. Warto też zdać sobie sprawę z faktu, że wykonanie projektu domu z drewna nie różni się zbytnio od projektowania domów murowanych, przynajmniej na poziomie ponoszonych kosztów. W obu przypadkach oczekiwane skutki plasują się na podobnej półce cenowej. Oczywiście domy z drewna wymagają co jakiś czas prac konserwacyjnych. Chodzi tutaj o wypełnienie wszystkich szczelin, które mogłoby doprowadzić do pojawienia się zawilgoceń oraz ubytków ciepła, a także o utrzymanie pierwotnych właściwości drewna. Musimy wliczyć tego rodzaju zabiegi do kosztów bieżącego utrzymania domu.
Na samym początku trzeba zadbać o to, aby warstwa zabezpieczająca była zastosowana na całej powierzchni domu, dzięki czemu kolejna zabiegi nie będą zbyt pracochłonne. Jak widać budowa domów drewnianych może w wielu przypadkach być bardziej opłacalna, niż tworzenie murowanych konstrukcji.