Co wyróżniać powinno dobry projekt chodnika?

Co wyróżniać powinno dobry projekt chodnika?

22 czerwca 2023 Bez kategorii 0
chodnik do chodzenia

Podczas tworzenia chodnika przynależnego do drogi publicznej, pamiętać należy o konieczności dostosowania się do wielu zasad. W szczególności chodzi tutaj o to, aby projektowany chodnik wyróżniała właściwa szerokość. Dodatkowo, stworzony on być powinien przy użyciu odpowiedniego materiału, użytego do pokrycia jego nawierzchni.

Chodnik – jak zaprojektować?

chodnik - projekt Przy projektowaniu chodnika przede wszystkim uwagę zwrócić należy na jego szerokość. Obecnie przyjmuje się, ze nie powinna być ona nigdy mniejsza, niż ogólnie przyjęte 1,80 metra. Szczegółowa szerokość chodnika jednak powinna być dobierana pod względem funkcji danej trasy dla pieszy, jak również intensywności jej użytkowania. W pewnych sytuacjach oczywiście, projekt chodnika może uwzględniać jego szerokość, która będzie mniejsza niż ta wymieniona wcześniej. W takich przypadkach ta trasa dla pieszych może mieć szerokość wynoszącą nawet 1 metr. Oczywiście, w takim przypadku trzeba oprócz chodnika zostawić odpowiednią ilość miejsca dla wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami, na przykład dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli chodzi o dobry projekt chodnika w Krakowie, jego wykonanie zdecydowanie najlepiej zlecać jest profesjonalistom.

chodnik do chodzenia Tylko w takim przypadku ustrzec się będzie można przed popełnieniem szeregu błędów formalnych, które mogą utrudnić w praktyce dopuszczenie danej trasy dla pieszych do oficjalnego użytkowania. Bardzo ważną rolę obecnie odgrywa również kwestia doboru tej najbardziej odpowiedniej płyty chodnikowej, z której korzystać będą piesi. Przede wszystkim, wyróżniać się ona powinna trwałością na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Chodzi tutaj nie tylko o odporność na przykład na opady deszczu czy inne czynniki, ale także i na wytrzymałość na środki, wykorzystywane do zapobiegania oblodzeniu chodnika. Ustandaryzowany jest również obecnie kolor chodnika, który powinien się odróżniać od tras o innych funkcjach, na przykład od ścieżki rowerowej. Zazwyczaj wybiera się obecnie szary kolor płyty chodnikowej. To, w jaki sposób prezentuje się chodnik, jest w dużej mierze regulowane prawnie. Te ogólnie przyjęte i respektowane zasady należy mieć na uwadze już podczas samego projektowania trasy dla pieszych.

Cechować ją powinna przede wszystkim odpowiednia szerokość, która nie powinna być mniejsza niż 1,8 metra. Oczywiście, szczególną uwagę zwrócić należy zawsze na rodzaj nawierzchni, którą trasa dla pieszych zostanie pokryta. Wszystko to pozwoli na stworzenie takiego chodnika, który zapewni użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz wygody.