Jak wziąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości?
Zakup lub budowa domu to przedsięwzięcie, które związane jest z wydatkiem liczonym w setkach tysięcy złotych. Jednym ze sposobów na sfinansowanie go jest wzięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości, czyli pożyczki hipotecznej. Cel uzyskanej pod zastaw mieszkania pożyczki może być dowolny, z tym zastrzeżeniem, że pieniądze nie mogą być wykorzystane do rzeczy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Uzyskane w ten sposób finansowanie jest wyższe niż przy tradycyjnym kredycie gotówkowym, gdyż zabezpieczeniem jest rzecz o znacznej wartości – nieruchomość.
Pożyczki pod zastaw
Wiele osób myli kredyt hipoteczny z pożyczką – są to dwa różne instrumenty finansowe. Kredyt może być wykorzystany na cele mieszkaniowe, takie jak zakup, budowa lub remont domu, natomiast pożyczka może być udzielona na dowolny cel konsumpcyjny. Elementem wspólnym obu instrumentów finansowych jest zastaw w postaci nieruchomości. W przypadku, gdy kredytobiorca będzie miał problemy z uregulowaniem swoich zobowiązań w terminie, wówczas bank będzie mógł dysponować nieruchomością. W celu uzyskania pożyczki hipotecznej, najpierw trzeba złożyć w banku wniosek. Wiele krakowskich banków oferuje możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną, co znacznie ułatwia całą procedurę. Wysokość pożyczki pod zastaw nieruchomości w Krakowie będzie wynosiła najwyżej 80% wartości mieszkania lub domu.
Pożyczkę, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, można otrzymać także w instytucjach pozabankowych. Pożyczek hipotecznych udziela większość banków komercyjnych. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów finansowych, które pozwolą na ustalenie zdolności kredytowej, a także własności mieszkania. Okres finansowania może wynosić do 25 lat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczek hipotecznych waha się w przedziale od 10,76% do 12,76%. Oprocentowanie może być zmienne lub stałe. Wysokość prowizji uzależniona jest od kwoty pożyczki. Wykorzystując pożyczkę hipoteczną, można pozyskać środki na leczenie, inwestycje czy konsolidację innych zadłużeń.
Ze względu na solidne zabezpieczenie w postaci nieruchomości pożyczka hipoteczna związana jest z mniejszym kosztem niż kredyt gotówkowy. Zastawiając nieruchomość, nie trzeba posiadać żadnego wkładu własnego. Także okres spłaty takiej pożyczki jest dłuższy niż przy kredycie gotówkowym, który może być udzielony maksymalnie na 10 lat. Kredytobiorca musi się jednak liczyć z tym, że w razie opóźnień w spłacie powstaje ryzyko utraty posiadanej przez niego nieruchomości. Pożyczkę hipoteczną może wziąć tylko właściciel nieruchomości.