Aranżacja wnętrza w stylu retro

Aranżacja wnętrza w stylu retro

10 kwietnia 2018 Wystrój wnętrz 0
projektowanie wnętrz

Styl retro po krótkim czasie nieobecności powrócił do łask. Obecnie wiele osób czuje przesyt nowoczesnością, dlatego odwraca się w kierunku rozwiązań znanych już od dawna. Styl vintage doskonale spełnia te warunki, w dodatku zachęca atrakcyjną kolorystyką oraz stosowaniem niebanalnych często rozwiązań. Doskonale sprawdza się zarówno w sypialni, jak i w salonie.

Retro we wnętrzu – jak uzyskać dobry efekt

projektowanie wnętrzBez obaw możemy sięgnąć do stylistyki lat 50., 60. czy 70. Za dekorację może posłużyć stara ceramika czy też dodatki znalezione na targu ze starociami lub na strychu babci. Projektowanie wnętrz w stylu retro wcale nie jest trudne, ale czasami można przesadzić i przytłoczyć wnętrze dawnymi elementami. Wrażenie takie będzie niepożądane, dlatego warto znać umiar, aby nie doprowadzić do kiczu. Jeżeli obawiamy się, że przesadzimy, warto zadanie projektowania wnętrz powierzyć profesjonalistom, którzy przez lata zdołali już wypracować wyjątkowe poczucie smaku. Korzystając z profesjonalnych usług, nie musimy obawiać się, że wnętrze stanie się nieatrakcyjne. Zazwyczaj efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania zleceniodawcy. Ciekawą opcją jest połączenie elegancji i przepychu, ale ze smakiem. Możemy wykorzystać tutaj tkaniny, piękne dywany, które można także powiesić na ścianie, jak też inne dekoracje.

projektowanie wnętrzJeżeli zakupimy jakieś stare meble na targu antyków, możemy też je odnowić. Innym sposobem jest celowe postarzanie współczesnych mebli – zdziera się warstwę lakieru czy farby, ściera się niektóre miejsca, i tak dalej. Takie meble zaczną wyglądać zupełnie inaczej. Pamiętajmy, że jeżeli zależy nam na wnętrzu w stylu retro, które nie będzie budziło żadnych możliwości, wybierzmy drewnianą podłogę! Drewno zawsze robi wrażenie – to materiał ponadczasowy, ekologiczny, kojarzący się z elegancją, a jednocześnie z prostotą i naturą. Jeżeli chodzi o barwy, lepiej obracać się wokół kolorów stonowanych, beżów i brązów, z kolei warto unikać barw pastelowym. Pudrowy róż może dawać wrażenie pomieszczenia zbyt dziewczęcego, co sprawi, że retro straci swój urok. Choć dzisiejsze retro jest w pewien sposób romantyczne, nie powinniśmy przesadzać. Kicz jest w końcu niepożądany.

Retro zresztą większości osób kojarzy się z barokiem oraz z pewną królewskością i to w tym kierunku raczej powinniśmy podążać. Pamiętajmy o tym, że jeśli wybierzemy stonowane barwy na ściany, powinniśmy zestawić je z ciepłymi dodatkami, aby w efekcie uzyskać wrażenie przytulności, a nie dystansu i zimna. Z pewnością kierując się tymi wskazówkami, uda nam się zaprojektować stylowe wnętrze retro.