Zabezpieczenie przeciwpożarowe stali

Zabezpieczenie przeciwpożarowe stali

17 maja 2018 Bezpieczeństwo 0
zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej

Aby przebywanie w budynku opartym na konstrukcji stalowej było bezpieczne, wykonawca obiektu powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Ciepło powstające na skutek pożaru może sprawić, że konstrukcja stalowa przestanie charakteryzować się właściwą sobie nośnością, to dlatego zabezpieczenia przeciwpożarowe są tak ważne.

Specjalne zabezpieczenie konstrukcji

zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowejMożna zabezpieczać pojedyncze elementy, jak i ich grupy. W przypadku elementów pojedynczych stosuje się po prostu zabezpieczenia konturowe, które pozwalają na zaizolowanie powierzchni elementu – stosuje się tutaj specjalne farby, które umożliwiają stworzenie powłoki ogniochronnej. W przypadku zabezpieczeń grupowych mamy do wyboru szeroką gamę materiałów ogniochronnych, wśród których wymienia się między innymi wełnę mineralną, ale też specjalny płyty. Zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej może być tradycyjne lub specjalne. Tradycyjne wykorzystuje znane od lat technologie, a więc jest to obetonowanie lub obmurowanie. Jeśli chodzi o technologie specjalne, tutaj wymienia się wspomniane już wcześniej farby ogniochronne, ale także tynki ogniochronne oraz zaprawy aplikowane za pomocą natrysku. Można stosować też specjalne płyty ogniochronne.

zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowejWymienione materiały można sklasyfikować jako środki pasywne, środki aktywizowane termicznie – te to powłoki pęczniejące lub absorpcyjne. Dużą popularnością cieszą się właśnie powłoki pęczniejące, dopiero pod wpływem temperatury zaczynają one „działać”, to oznacza, że wytwarzana jest wówczas specjalna porowata warstwa izolacyjna. Gdy taka powłoka pęcznieje, to wiąże się to z wydzielaniem się wody, ta zaś podczas odparowywania pochłania energię cieplną. Aby pęcznienie było możliwe, konieczna jest temperatura około 200 st. C. W przypadku rozwiniętego pożaru już po kilku minutach mamy do czynienia z temperaturą 450 st. C, a więc powłoka pęczniejąca zawsze zadziała, chroniąc elementy konstrukcji stalowej. Takie powłoki pęczniejące mogą mieć różną grubość, najczęściej nanosi się je metodą ręczną – za pomocą wałka lub pędzla, jeśli mamy odpowiedni sprzęt to można zastosować metodę natryskową. Jak widać, mamy całkiem szeroki wybór materiałów ogniochronnych, które pozwalają na skuteczne zabezpieczenie konstrukcji stalowych podczas pożaru.

Wybór zależy od wielu kwestii, materiały mają podobne właściwości (główną jest przecież ochrona przed ogniem), ale różnią się łatwością aplikacji, czasem aplikacji, jak też często ceną. Od nas zależy, który parametr jest najważniejszy i na co w związku z tym się zdecydujemy.