Wydajna przydomowa oczyszczalnia ścieków
Zajmowanie się swoimi nieczystościami jest jednym z obowiązków, jakie musimy wypełnić zamieszkując w określonym miejscu. Mieszkańcy większych miast nie mają z tym żadnego problemu, gdyż w większości wypadków ich mieszkania podłączone są do sieci kanalizacji miejskiej, która automatycznie załatwia ten problem za nas, dlatego też nie musimy w takiej sytuacji zupełnie o nic się martwić.
Przydomowe oczyszczalnie i odzysk wody
Jednak problem ten staje się zdecydowanie większy wraz ze wzrostem odległości od większych miast, gdzie zależnie od niego znacznie maleje dostępność do kanalizacji, która odprowadzałaby odpadki od poszczególnych domostw. W małych miejscowościach i na wsiach zwykle nie ma dostępu do tego typu instalacji, dlatego też mieszkańcy tych terenów muszą sobie radzić zupełnie sami. Jednak nie jest to problem nie do zażegnania, radzimy sobie w ten sposób od dekad, a wcześniej nawet nie było instalacji kanalizacyjnych. Na wielu terenach w dawniejszych czasach najpopularniejsza była instalacja zbiornika na szambo, która kojarzy nam się z tradycyjnym sposobem zajmowania się nieczystościami na terenach pozamiejskich, są one stosowane do dzisiaj, jednak już zdecydowanie mniej chętnie niż kiedyś. Głównie ze względu na fakt, że są one drogie w utrzymaniu, oraz mało wydajne. Często także produkują nieprzyjemny zapach na około samego zbiornika.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, które jest dzisiaj niesamowicie popularne są przydomowe oczyszczalnie ścieków, które oprócz samego gromadzenia odpadków, także wstępnie je utylizują, dzięki czemu otrzymujemy z powrotem wodę, którą możemy wykorzystać do własnych celów. Należy jednak pamiętać, że woda otrzymana w procesie oczyszczania nie jest pitna, dlatego też możemy z niej korzystać do nawadniania gruntu, pól, lasów, czy także możemy podłączyć ją do spłuczki w toalecie, lub pralki, co jest podejściem niezwykle oszczędnym w skali całego gospodarstwa domowego. Odpadki przechodzą przez wiele etapów filtracji w przydomowej oczyszczalni ścieków, muszą one przebyć przez liczne komory osadzania, filtry, oraz kultury bakterii odpowiednio rozkładające szkodliwe substancje w tego typu nieczystościach. Cały proces składa się na bardzo wiele, powtarzalnych etapów, co gwarantuje niezwykle skuteczne końcowe oczyszczenie.
Taka konstrukcja jest także znacznie bardziej oszczędna, niż tradycyjne zbiorniki na szambo, głównie ze względu na fakt, że nie trzeba jej często opróżniać, a większość materiału przerabiana jest na bieżąco, przez co napełnienie zbiornika postępuje zdecydowanie wolniej.