Wyciszające maty do podłóg pływających
W większości polskich domów możemy spotkać podłogę ułożoną z drewnianych paneli lub desek. Najczęściej jest ona wykonana jako „pływająca”, co oznacza, że materiał wykończeniowy nie styka się bezpośrednio ze stropem i ścianami. Ten system ma bardzo wiele zalet, ponieważ dopasowane w ten sposób panele nie ulegają wyboczeniu pod wpływem zmian wilgotności powietrza.
Podkład to wyciszająca izolacja
Jednak aby to rozwiązanie dobrze funkcjonowało należy odpowiednio wykonać podkład pod drewnianymi sztachetami. Zadaniem podkładów pod panele podłogowe jest przede wszystkim odseparowanie ich od betonowej powierzchni stropu. Jest to niezwykle istotne, aby warstwa wykończeniowa mogła pracować w poprawny sposób. Oprócz tego, czasami podkłady pełnią funkcję izolacji przeciwwilgociowej, której zadaniem jest zabezpieczenie higroskopijnego drewna przed wchłanianiem wody technologicznej zawartej w betonowej posadzce. Dodatkową zaletą stosowania materiałów podkładowych jest wyciszenie całej podłogi. Dzięki niemu, zmienia się cała akustyka pomieszczeń, a jeżeli jesteśmy na piętrze, to nasi współlokatorzy z dołu nie słyszą każdego naszego kroku. Można więc śmiało powiedzieć, że zastosowanie takich elementów jest konieczne i to ze względu na kilka bardzo istotnych czynników. Wyciszające podkłady pod panele podłogowe często są wykonane z bardzo różnych materiałów. Idąc do sklepu, widzimy mnóstwo ofert pochodzących od producentów.
Najbardziej popularne są maty wykonane ze spienionych tworzyw sztucznych. Pianka poliuretanowa jest sprężysta i miękka, dzięki czemu ma zdolność tłumienia drgań i dźwięków. Oprócz tego jej powierzchnia jest bardzo gładka, więc pozwala na swobodny przesuw, pracujących pod wpływem działających sił oraz zmian wilgotności powietrza, paneli. Jeżeli mówimy o rozszerzalności się materiałów pod wpływem zawartej w otoczeniu pary wodnej powinniśmy pamiętać, że są to nieznaczne wartości. Jednak ułożenie odpowiedniej bazy pod drewnopochodne listwy tworzące naszą podłogę pływającą z pewnością ułatwi ten proces i zabezpieczy całe wykończenie przed uszkodzeniem. Oprócz pianek poliuretanowych możemy spotkać podkłady wykonane również z innych materiałów. Bardzo dużą popularnością cieszy się ekologiczny i całkowicie naturalny korek.
Posiada on bardzo dobrą sprężystość, dzięki czemu po odkształceniu wraca do swojej poprzedniej formy. Dzięki temu podłoga nie zacznie nam się odkształcać, a panele będą przez cały czas dokładnie przylegały do mat podkładowych, co wpływa na poprawę jakości jej użytkowania, a jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia usterek.