Tarasy drewniane – budowa i aranżacja

Tarasy drewniane – budowa i aranżacja

26 kwietnia 2023 Ogród 0
przydomowa altanka

Nie da się ukryć, że taras jest idealnym miejscem na odpoczynek w letni i wiosenny dzień. Nie trzeba jechać na działkę czy iść do parku, by cieszyć się ciszą i spokojem, świeżym powietrzem i pierwszymi promieniami słońca. W dodatku w każdej chwili możemy się zawinąć i wróć do środka jeśli zacznie padać lub kiedy zgłodniejemy.

Jak wykonać taras drewniany?

altana na ogród Nic zatem dziwnego, że teraz praktycznie każdym dom ma koło siebie budowany taras. Taras może mieć podstawę z kostki brukowej, być tylko paręnaście centymetrów nad ziemią i niczym specjalnym się nie wyróżniać. Będzie on tani, łatwy w utrzymaniu, jednak mało efektowny i stylowy. Lepiej jest postawić na tarasy drewniane w Tomaszowie Mazowieckim. Mogą być one mocowane prawie bezpośrednio na ziemi (z zachowaniem warstwy izolacyjnej) lub być robione na podwyższeniu. Wszystko zależy od tego jak wysoki jest dom i gdzie znajduje się wyjście na taras. Taras z drewna może mieć także różne kształty i formy, mieć schodki i balustrady – zależny do jedynie od naszego pomysłu, bo dobry fachowiec poradzi sobie z najbardziej skomplikowanym projektem. Warto zaznaczyć, że taras z drewna wymaga znakomitej izolacji oraz pielęgnacji. Drewno może zbutwieć, odbarwić się pod wpływem słońca, czy zwyczajnie popękać.

przydomowa altanka Dlatego też drewnianych desek nie można kłaść bezpośrednio na gruncie, a całość musi mieć odpowiedni spadek i zabezpieczenie, tak by deszcz spływał z tarasu na trawę, ale nie bezpośrednio po jego ściankach. Regularnie warto też poddawać taras konserwacji – sprawdzać jego stan techniczny, bejcować w celu poprawy koloru i zabezpieczenia przed wilgocią, czy też drobne pęknięcia wypełniać szpachlą do drewna. A jak zaaranżować taras z drewna? Świetnym pomysłem będzie zasadzenie koło niego roślin – zarówno krzewów, jak i roślin pnących – szczególnie jeśli mamy balustradę. Wtedy ogród będzie tuż przy nas, a sam taras będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie. Warto dopasować do konstrukcji także pasujące meble. Mogą też być wykonane z drewna jednak równie dobrze sprawdzą się te z rattanu lub wikliny – są to materiały naturalne, zbliżone kolorem do desek, a jednocześnie bardzo stylowe. Do mebli koniecznie trzeba dobrać odpowiednie poduszki na siedziska i oparcia, tak by każdy mógł się wygodnie rozsiąść.

Kończąc rozważania, taras wykonany z drewna to z pewnością idealna opcja dla niemal każdego. Będzie doskonałym miejscem na letni relaks, urządzenie grilla, czy opalanie się. Trzeba jednak pamiętać o jego właściwej pielęgnacji i doborze mebli z naturalnego tworzywa.