Sufity napinane – zalety i wady

Sufity napinane – zalety i wady

28 września 2023 Bez kategorii 0

Sufit kojarzy się prawie każdemu ze zwieńczeniem pomieszczenia, które jest pomalowane białą farbą. Ma być gładki, czysty i równy, a dzięki białej barwie pasuje do każdego stylu i wszystkich kolorów ścian oraz mebli. Jednak nie każdy chce by była to niejako przestrzeń niezagospodarowana, nieozdobiona. Inni nie są zadowoleni z pęknięć na tynku czy widocznych kablach na górze.

Wykończenie sufitu

eleganckie sufity napinane barrisolCo w takim wypadku zrobić? Rozwiązaniem wielu problemów mogą okazać się eleganckie sufity napinane Barrisol. Co to za konstrukcje? Można powiedzieć, że to rodzaj tkaniny rozpinanej poniżej właściwego sufitu i zazwyczaj pokrywającej go w całości. Odpowiednie napięcie sprawia, że materiał jest gładki, bez zagięć, nie powinno było też widać łączeń. Materiał może mieć różne kolory, a także grafiki i wzory. Popularne są szczególnie motywy podniebne, czyli kosmos, błękitne niebo z białymi chmurami, czy słońce w zenicie. Dzięki temu ma się wrażenie jakby pomieszczenie nie miało sufitu, a było otwarte i można było z niego podziwiać piękno przyrody. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by napinany sufit miał jednorodny kolor, także biały, jak sufit betonowy. Ilość wzorów i kolorów sprawia, że można całkowicie odmienić całe wnętrze i to szybko oraz bezproblemowo.

sufity napinaneWykorzystuje się tutaj suchy montaż, czyli nie ma klejów ani zapraw – sufit zamontowany nie zasycha, niejako ,,działa” od razu. Kiedy jeszcze warto go wykorzystać? Kiedy na tynku widać pęknięcia, plamy, zarysowania liub kiedy poprowadzone są tak widoczne kable. Wtedy zarówno niedoskonałości budynku jak i instalację można schować pod napinanym sufitem. Warto zaznaczyć, że w suficie można zamontować oświetlenie, jednak jego moc jest ograniczona – zazwyczaj są to małe oprawy na żarówki ledowe. Jakie inne wady mają sufity napinane? Jest to opcja przede wszystkim do pomieszczeń o małej i średniej wielkości o kształcie kwadratowym lub prostokątnym. Przy dużych pomieszczeniach sufit by nie mógł być tak naciągnięty i jego środek robiłby się lekko wklęsły. Ze względu na konieczność mocnego naciągania rogów nie ma możliwości montażu w pokojach półokrągłych czy z kolumnami, bo tutaj także materiał by zwisał i nie wyglądał atrakcyjnie.

Jak zostało to pokazane sufity napinane mają wiele zalet. Są estetyczne, dekoracyjne, pomagają na szybką zmianę pomieszczenia bez konieczności dużego remontu, mogą też ukryć niedociągnięcia budowlane. Nic zatem dziwnego, że ich nieliczne wadydotyczące instalacji są przyćmiewane samymi dobrymi rzeczami jakie oferują.