Słupki parkingowe i inne elementy miejskiej infrastruktury

Słupki parkingowe i inne elementy miejskiej infrastruktury

21 maja 2021 Architektura miejska 0
Parking

Istnieje wiele rozwiązań w zakresie infrastruktury miejskiej, które łączą funkcjonalność z wysoką estetyką. Coraz więcej elementów tego typu pojawia się w ciekawych formach, które przełamują rutynę i dodają uroku przestrzeni miejskiej. Które z nich są szczególnie atrakcyjne? Na pewno wszystkie stosowane w parkach.

Słupki i inne elementy architektury a estetyka

ParkPięknie wykonane ławki, altany, strefy piknikowe, oczka wodne czy fontanny potrafią stworzyć wspaniały krajobraz i przyciągnąć turystów. Strefy zielone położone w miastach oferują nieograniczone możliwości projektowania. Odpowiednio wybudowane parki mogą służyć za strefy do rekreacji dla mieszkańców oraz jako miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych. W parku można postawić plac zabaw i amfiteatr, urządzić siłownię plenerową oraz rozstawić piknikowe stoły do jedzenia. Przy odpowiednim projekcie jesteśmy w stanie uczynić z parku główny punkt do miejskich imprez. To jednak nie jedyna strefa, która może godnie reprezentować miasto. Duże znaczenie ma też centrum, a więc rynek czy Starówka. Tutaj ważne jest rozmieszczenie odpowiedniej liczby ławek, koszy na śmieci oraz latarni. Dla uzyskania jak najlepszego efektu wizualnego ważne jest, by te elementy były jednolite pod względem kolorystycznym i materiałowym. To samo tyczy się projektu parkingów w centrum. Słupki parkingowe betonowe odpowiadają za bezpieczeństwo, ale dobierane w jednakowych kształtach i stawiane w równych odstępach również decydują o tym, jak wygląda całość przestrzeni.

ParkingRynek budowlany oferuje całkiem sporo różnych kształtów tych elementów. Oprócz samych słupków, możemy nabyć również betonowe kule, kostki, graniastosłupy proste lub pochyłe, a nawet imitujące wygląd piłki nożnej. Wszystkie tak samo dobrze spełniają swoje zadanie, ale odpowiednio dopasowane do przestrzeni pod kątem wizualnym dodadzą centralnej części miasta większego uroku. Oczywiście dobór słupków zależy również od wielkości przestrzeni. Jeśli jest nieduża, a w jej obrębie znajduje się parking, zdecydowanie warto zastosować właśnie te mniejsze warianty, jak kule czy kostki. Proponowane przez producentów rozwiązania są tak różnorodne nie tylko ze względu na wygląd, ale również po to, by mogły idealnie dopasować się do rozmiarów danego miejsca. Bezpieczeństwo, wygoda i urok.

Planowanie przestrzeni miejskiej nie musi opierać się już wyłącznie na sprawdzonych standardowych rozwiązaniach, które widzimy niemal w każdej większej miejscowości. Warto dokładnie przejrzeć oferty i dobrać takie modele, które spełnią oczekiwania mieszkańców również w kwestii stylu. Bardzo łatwo jest wybrać nietrafione rozwiązanie, które może i będzie spełniało dobrze swoją funkcjonalną rolę, ale rozczaruje wizualnie.