Piękna i gęsta trawa

Piękna i gęsta trawa

12 maja 2021 Ogród 0
nasiona trawy sportowej

Każdy posiadacz domu z działką chce mieć piękny, gęsty, zadbany trawnik. Trawa zwykle zajmuje największą część całego ogrodu, dlatego też warto o nią zadbać. Stanowi idealne tło dla kwiatowych rabat, drzewek owocowych, można na niej grać w piłkę, czy stawiać meble oraz grilla w letni wieczór. Co jednak zrobić, by trawa nie uschła, nie była zachwaszczona, czy zgniła?

Specjalne odmiany trawy

nasiona trawy sportowejTrzeba wiedzieć jak należy dbać o trawnik, a najpierw – jak go dokładnie wykonać. Na pewno potrzebny będzie dobry grunt. Ziemia powinna być wyrównana i spulchniona. Jeśli działka znajduje się na terenie piaszczystym to warto jest zawczasu nawieźć trochę dobrej, czarnej ziemi. Następnie równomiernie trzeba sypać nasiona trawy na całą powierzchnię ziemi. Warto sięgać szczególnie po niedrogie nasiona trawy sportowej oraz po nasiona traw na miejsca nasłonecznione. To odporne na zniszczenia mieszanki traw. Te pierwsze są odporne na zgniecenie i zadeptanie. Idealnie sprawdzą się tam, gdzie znajdują się dzieci. Maluchy lubią bawić się na świeżym powietrzu, grać w piłkę, biegać, na działce można też ustawić huśtawkę czy zjeżdżalnię. Odporna trawa to dobry wybór. Z kolei mieszanka na miejsca nasłonecznione (jest też na miejsca zaciemnione), sprawdzi się tam gdzie nie ma drzew czy altanki i na trawnik stale padają promienie słońca, które działają wysuszająco na trawę.

nasiona trawy sportowejPo wysypaniu całej trawy całą ziemię trzeba obficie zrosić wodą. Trawę zawsze podlewa się albo z samego rana albo pod wieczór – chodzi o to by nie podlewać trawy w środku dnia, kiedy słońce najbardziej grzeje. Wtedy zamiast trawy nawodnionej otrzyma się trawę spaloną, suchą. Im wyższa temperatura tym obficiej należy podlewać trawę, tak by zawsze dostarczyć jej odpowiednią porcję wody. Jeśli chodzi o nawozy to warto celować w te dwukierunkowe. Poza tym, że nawóz ma oczywiście nawozić trawe, sprawiać by była soczyście zielona i gęsta to może także zawierać składniki eliminujące szkodniki. Polecany jest na przykład nawóz przeciw mchu, czy przeciw chwastom. Stosując takie nawozy można mieć pewność, że trawa będzie rosła zdrowo i nie trzeba będzie się martwić o szkodniki. Jeśli już jakieś się pojawią to najlepiej jest się ich jak najszybciej pozbyć (z korzeniami, by nie odrosły), tak by się nie rozprzestrzeniały.

Ważne jest także koszenie trawy. Regularne przycinanie czy też mulczowanie trawników sprawi, że będą one równe, gęste, a źdźbła nie będą się podkładać na ziemi. Kosi się zawsze suchą trawę, najlepiej rano lub wieczorem, kiedy słońce mocno nie grzeje.