Renowacja okien krok po kroku

Renowacja okien krok po kroku

28 marca 2018 Dom 0
renowacja okien

Decydując się na drewniane okna, z pewnością kierujemy się ich zaletami. Przede wszystkim doceniamy ich naturalny wygląd i ekologiczność oraz to, że idealnie pasują do eleganckich elewacji, a od środka – do wnętrz w każdym stylu.

Renowacja okien a stolarka

renowacja okienWalor estetyczny jest naprawdę ważny, jednak powinniśmy brać pod uwagę to, że okna z drewna, narażone na regularne działanie negatywnych czynników atmosferycznych, a więc wraz z upływem czasu, mogą pojawiać się na nich spękania, mikroskopijne uszkodzenia czy przetarcia. Jeśli zauważymy, że ich powierzchnia przestała być estetyczna, może to oznaczać, że nadszedł czas na jedno. Pomóc może nam jedynie kompleksowa renowacja okien w Poznaniu. Odnowienie stolarki otworowej przebiega zawsze w kilku krokach. Po pierwsze, należy oczyścić całe okno – zarówno szybę, jak i ramę. Postarajmy się, aby pozbyć się brudu nawet z trudno dostępnych miejsc. Wytnijmy nożem stary silikon (tylko w taki sposób, aby nie porysować okuć i szyb), same okucia zaś wykręćmy oraz oczyśćmy je ze smaru (najlepiej zastosować po prostu rozpuszczalnik). Teraz czeka nas mycie szyb, a następnie ich zabezpieczenie przed zarysowaniami podczas szlifowania ramy – najprostszym sposobem ochrony szyb jest pokrycie ich papierem, przyczepionym za pomocą taśmy malarskiej.

renowacja okienSamo szlifowanie to już o wiele dłuższy zabieg. Musimy zedrzeć całą farbę, ale jednocześnie nie możemy uszkodzić struktury drewna. Jeśli zarysowania są naprawdę małe, wówczas być może wystarczy jedynie zmatowienie wierzchniej warstwy lakieru za pomocą papieru ściernego o drobniutkiej gradacji. W przypadku większych wad może być konieczne zastosowanie szlifierki. Jeśli powstaną wówczas nierówności – pokryjmy je masą szpachlową. Kolejny krok renowacji to oczyszczenie wyszlifowanej powierzchni z pyłu – to przygotuje okna do malowania. Pamiętajmy o tym, że na właściwości okna wpływ mają czynniki zewnętrzne, dlatego dobierając środki do malowania, zwracajmy uwagę na to, czy są one przystosowane do malowania elementów narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Malujemy po prostu za pomocą wałka dopasowanego do wymiarów szyby, a pędzelek posłuży nam do pokrycia farbą trudno dostępnych miejsc.

Kończąc renowację okna, musimy z powrotem zamontować okucia. Teraz już tylko czekamy na wyschnięcie farby, a następnie czyścimy szyby. Choć, jak widać, renowację okien można opisać w kilku krokach, czasami jest to zadanie naprawdę pracochłonne. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na pomoc profesjonalistów, którzy przeprowadzają renowację okna od deski do deski.