Pielęgnacja i konserwacja drzwi

Pielęgnacja i konserwacja drzwi

14 września 2023 Drzwi i okna 0
drzwi wewnętrzne

Drzwi to jeden z tych elementów wnętrzarskich, które wymienia się niezwykle rzadko. Zwykle te wejściowe zmienia się jeśli doszło do włamania, natomiast te wewnętrzne – jeśli nie pasują do nowej aranżacji wnętrz. Żeby jednak faktycznie drzwi nie wymagały wymiany to muszą się stale dobrze prezentować i działać. Jak sprawić, by zawsze były one w dobrej kondycji?

Jak je pielęgnować i konserwować?

drzwi wewnętrzne we włocławkuNa pewno wszystkie drzwi zewnętrzne, jak i drzwi wewnętrzne we Włocławku warto regularnie myć. W przypadku drzwi metalowych wystarczy użyć wilgotnej szmatki i całość przetrzeć. Przy takich skrzydłach trzeba też sprawdzać czy nie pojawiły się ogniska rdzy. Teoretycznie nie powinno się to zdarzyć, jednak czasem bywa tak, że drzwi nie są wykonane z tak solidnych materiałów jak podawał producent. Kiedy dostrzeżemy pomarańczową plamkę na drzwiach to natychmiast trzeba ją potraktować specjalnym środkiem przeciw korozji a następnie zabezpieczyć lakierem by nie doszło do dalszych uszkodzeń. W przypadku drzwi wykonanych z drewna najlepiej jest używać preparatu na bazie olejów. Nie tylko usunie on zanieczyszczenia, ale także nabłyszczy drewnianą powierzchnię i zabezpieczy ją przed działaniem wilgoci.

drzwi wewnętrzneJeśli zobaczymy na drzwiach zarysowania to warto je delikatnie wypełnić bejcą lub lakierem, a w przypadku pęknięć wybrać szpachlę do drewna. A co z drzwiami ze szkła? Na tych zdecydowanie najbardziej widać wszelkie zabrudzenia, takie jak zacieki czy ślady po palcach. Dlatego też najlepiej do ich mycia używać sprayu do szyb oraz specjalnej myjki do okien. Szybę należy spryskać roztworem, a potem zebrać całość myjką płynnym ruchem od góry do dołu i resztę zebrać na dole ręcznikiem papierowym. Warto dbać także o zawiasy. Najlepszą metodą na utrzymanie ich w dobrej kondycji jest oliwienie ich, czy też smarowanie specjalnym preparatem. Dzięki temu będą one działać płynnie i nie trzeszczeć podczas otwierania drzwi, co jest bardzo denerwujące.

Zawiasy z czasem mogą się wypaczać przez co drzwi się obniżają i zamiast gładko sunąć nad podłogą stale się po niej przesuwają zostawiająć zarysowania. Dlatego też ich kontrola ma ogromne znaczenie. W przypadku drzwi warto dbać o ich czystość, jak również sprawność zawiasów. Można także sprawdzac czy klamka ma dobrze przykręcone śrubki, zamek się nie wypacza, a elementy futryny nie odklejają od ściany. wtedy ma się pewność, że drzwi nie tylko prezentują się fantastycznie, ale także nie uszkadzają podłogi, a zamek jest dobrze działający, co przekłada się na bezpieczeństwo domu.