Panele fotowoltaiczne – wady i zalety

Panele fotowoltaiczne – wady i zalety

23 października 2016 Przemysł 0
panele fotowoltaiczne

Wiele się mówi na temat tego, że powinniśmy odchodzić od rozwiązań szkodliwych dla środowiska naturalnego i przechodzić na rozwiązania ekologiczne. Dzięki temu klimat ma się nie ocieplać, a gatunki roślin i zwierząt nie będą tracić swoich siedlisk.

Panele fotowoltaiczne są trwałe

panele fotowoltaiczneJednak z tą ekologią jest problem. Nie zawsze takie rozwiązania sprzyjające środowisku mają jedynie same zalety. Dlatego też warto jest się zastanowić jakie wady i zalety mają popularne panele słoneczne. Z pewnością zaletą jest fakt, iż mamy dodatkowe czy też jedyne źródło energii elektrycznej. Prąd pozyskiwany z takich paneli jest darmowy. Energia słoneczna zostaje zmieniona na energię elektryczną. W ten sposób możemy nie tylko zapewnić sobie domowy prąd, ale również ogrzewanie pomieszczeń oraz wody. Skuteczne panele fotowoltaiczne są również trwałe i bezawaryjne. Wielu producentów daje na nie gwarancję nawet do dwudziestu pięciu lat. Przez ten czas możemy spokojnie użytkować owe panele słoneczne bez obaw, że przestaną one wytwarzać prąd. Warto również wspomnieć o tym, że własna elektrownia słoneczna jest bezobsługowa. Nie musimy nic przy niej robić, niczego przestawiać czy programować. Dobrze założone panele słoneczne są nie do ruszenia, a podłączone do sieci na pewno nie przestaną działać. Jak już było to wspominane, fotowoltaika jest ekologiczna.

panele fotowoltaiczneDzięki takiemu pozyskiwaniu energii elektrycznej nie wytarza się żadnych spalin, popiołu czy innych zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do powietrza i do ziemi. Słońce to energia odnawialna, więc nie produkuje się żadnych substancji ubocznych podczas wytwarzania domowego prądu. Warto zaznaczyć fakt, iż montaż paneli słonecznych nie jest zbyt skomplikowany. Najczęściej montuje się je na dachu domu od strony południowej, ponieważ tam najdłużej świeci słońce. Własna elektrownia słoneczna jest coraz popularniejsza. Inne rozwiązania takie jak własna elektrownia wiatrowa są o wiele mniej rozpowszechnione. To znaczy, że nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem firmy, która sprzeda i założy nam panele fotowoltaiczne. Przejdźmy jednak do wad takiego rozwiązania. Z pewnością nie jest ono tanie. Koszt całej instalacji to minimum dwadzieścia tysięcy złotych. Im lepsza i im większa będzie instalacja tym ceny będą wyższe i mogą sięgać i sześćdziesięciu tysięcy złotych.

Z pewnością jest to dla każdego ogromny wydatek. Warto również zaznaczyć, że w naszym klimacie (mało słonecznym)raczej taka elektrownia nie będzie samowystarczalna, więc i tak potrzebna będzie nam standardowa instalacja elektryczna.