Ogrodzenie placu budowy – czego musisz dopilnować

Ogrodzenie placu budowy – czego musisz dopilnować

1 listopada 2018 Ogrodzenia 0
ogrodzenie placu budowy

Chcąc rozpocząć budowę, trzeba dopełniać wielu formalności, w natłoku urzędowych spraw nie można zapomnieć jednak o konieczności prawidłowego zabezpieczanie terenu budowy. O tym, jak mamy to zrobić mówią nam przepisy, o czym jednak pod względem faktycznym musimy pamiętać i jakie rozwiązania sprawdzą się w tym wypadku najlepiej?

Ogrodzenie zapewniające bezpieczeństwo

ogrodzenie placu budowyPierwszą i chyba najistotniejszą kwestią jest zabezpieczenia miejsca budowy przed osobami nieuprawnionymi. Co za tym idzie konieczne jest prawidłowe ogrodzenia tymczasowe budowy. Musi ono być wykonany w sposób niezagrażający osobom postronnym, co za tym idzie nie może ono posiadać żadnych ostrych elementów, które mogłyby zagrażać przechodniom lub innym osobom. Również wysokość ogrodzenia została dokładnie określona w przepisach prawnych i nie może wynosić mniej niż półtora metra. Dostosowanie parametrów ogrodzenia we własnym zakresie nie zawsze jest takie łatwe, dlatego coraz częściej jako ogrodzenie budowlane stosuje się dostępne w sklepach ogrodzenia tymczasowe, są one stosunkowo tanie i spełniają wszystkie wymagania prawne, przy tym są niezwykle łatwe w montażu i demontażu oraz trwałe, co także stanowi zaletę, zwłaszcza jeśli budowa planowana jest na dłuższy okres. Pamiętajmy jednak także o tym, że ogrodzenie placu budowy to nie tylko zastosowanie płotu o właściwych parametrach, konieczne jest także właściwe jego umiejscowienie.

ogrodzenie placu budowyJeśli na budowie znajdują się wysokie obiekty, w przypadku których istnieje ryzyko upadku z wysokości jakichś elementów konieczne jest by ogrodzenie znajdowało się w odległości 1/10 wysokości obiektu. Odległość ta może zostać zmniejszona jedynie w przypadku gdy budowa odbywa się na zwartych terenach miejscach, gdzie nie ma możliwości takiego sytuowania ogrodzenia, jednak wówczas konieczne jest zastosowanie rozwiązań zastępczych. Pamiętajmy także o tym, że wszelkie wykopy muszą zostać dodatkowo zabezpieczenie za pomocą ogrodzenia lub barierek. Zabezpieczając teren budowy pamiętamy o tym, by ogrodzenie umożliwiło łatwy wjazd na teren budowy sprzętu ciężkiego czy też dostawy materio budowlanych, warto tu zawczasu wyznaczyć miejsca wjazdy, jak i trasy, po których pojazdy na terenie budowy mogą się poruszać. Na koniec jeszcze jedna uwaga, zgodnie z wymaganiami na ogrodzeniu musi zostać zamieszczona tablica zawierająca informacje odnośnie prowadzonej budowy.

Jak widać formalności, których musimy dopełnić, jeśli chodzi o zabezpieczenie placu budowy, jest całkiem sporo, a to jak moją one wyglądać zostało dokładnie unormowane przepisami, dlatego nim rozpoczniemy budowę warto się dowiedzieć jak to wszystko powinno wyglądać, by uniknąć późniejszych nieprzyjemnych niespodzianek.