Nowoczesne odmiany zapraw polimerowych

Nowoczesne odmiany zapraw polimerowych

3 listopada 2018 Materiały budowlane 0
mikrocement

Większości z nas betonowe wykończenia kojarzą się z ciężkimi płytami i przebudową całego domu. Wśród zasobów różnych producentów możemy znaleźć jednak materiały imitujące beton, które bardzo często stosowane są jako okładziny. Najbardziej nowoczesną z metod jest zastosowanie specjalnych zapraw cienkowarstwowych, które tworzą bardzo równą i wytrzymałą powłokę, które nie wymaga dodatkowej obróbki.

Mikrocement o dobrych parametrach

mikrocementDo powstania takiego materiału wykorzystano standardową zaprawę cementową. Wzbogacono ją jednak o polimery, które nadają jej odpowiednich cech. Zastosowanie w mikrocementach domieszek polimerów sprawiło, że uzyskują one te właściwości, których nie posiadają standardowe powłoki z tego materiału. Dzięki temu, że są one bardzo odporne na działanie czynników mechanicznych oraz nienasiąkliwe, bardzo często zastępują płytki ceramiczne lub inne materiały wykończenia kuchni, łazienek i korytarzy. Dzięki temu, że powłoka ma zaledwie 3 milimetry, to swobodnie możemy ją stosować nad instalacją ogrzewania podłogowego, nie powodując zbędnych strat ciepła. Swoje szczególne parametry techniczne mikrocement zawdzięcza efektowi polimeryzacji, która zachodzi między cząstkami materiału. Tworzą one bardzo silnie wiązania, które bardzo trudno przerwać. Ma to ogromne znaczenie dla samych parametrów technicznych materiału.

mikrocementSą one bardzo korzystne, dzięki czemu już cienka warstwa materiału jest bardzo wytrzymała. Zastosowanie powłoki, która ma bardzo niewielki wymiar przekroju poprzecznego, ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Podczas wiązania nie powstają bowiem spękania oraz mikrorysy, które mogłyby w jakikolwiek sposób niekorzystnie wpłynąć na jakość okładziny. Wykonanie mieszanek cementu z polimerami musi być wykonane według surowych zaleceń producenta. Każde odstępstwo od instrukcji może powodować spadek parametrów technicznych. Zaprawę powinniśmy układać na odpowiednio przygotowanym podłożu. Musi ono być gładkie i wypoziomowane, ponieważ przy tak niewielkiej grubości mikrocementu nie jesteśmy w stanie wyrównać zbyt dużych różnic wysokości. Mikrocementy są dostępne w bardzo wielu kolorach i mogą tworzyć różne faktury.

Największą popularnością cieszą się te białe, imitujące marmur lub inne prawdziwe kamienie. Dzięki temu, że powłoka może być zarówno matowa jak i błyszcząca, możemy uzyskiwać zróżnicowany efekt dekoracyjny. Koszt wykonania takiej zaprawy nie jest niski, jednak jeżeli fachowcy poprawnie wykonają okładzinę, to będzie ona przez bardzo długi czas dobrze się prezentowała i spełniała swoje funkcje.